Preskočiť na obsah

Nevysvetlené vraždy a hrozivá legenda Lizzie Borden v novom filme Lizzie

Lizzie Borden našej generácie.

Každá nevyriešená záhada sa dočká desiatok rôznych teórií, o to viac v prípade nevyriešenej vraždy. Príbeh Lizzie Borden patrí medzi tie najpopulárnejšie u milovníkov tajomných záhad. Nielenže sa Lizzie Borden dočkala vlastnej brutálnej rýmovačky, ale aj kôp kníh, filmov a seriálov. Len pred 3 rokmi vyšla miniséria The Lizzie Borden Chronicles a tentokrát nás čaká film Lizzie.

Príbeh Lizzie Borden je naozaj bizarnou ukážkou zvláštnych okolností. 4. augusta v roku 1892 boli údermi sekerou zavraždení Andrew a Abby Borden – otec a nevlastná matka Lizzie. V prípade Abby Borden sa tak stalo medzi 9:30 a 10:30 ráno. Andrew bol zavraždený niekedy medzi 10:30 a 11:30 pred obedom.

Hlavnou podozrivou bola práve Lizzie, no 5. júna 1893 ju porotný súd oslobodil. I napriek tomu je dodnes považovaná za najpravdepodobnejšieho páchateľa ohavných činov.

Ako je spomenuté vyššie, teórií je niekoľko. V dome totiž žilo viacero ľudí, Andrew nebol obľúbenou osobou, forenzná veda neexistovala a alibi v konečnom dôsledku nehrali tak veľkú úlohu. Z toho dôvodu bol u teoretikov obvinený takmer každý. Napríklad, slúžka Bridget Sullivan údajne dostala záchvat hnevu. William Borden, nevlastný syn Andrewa, sa snažil z otca neúspešne vymôcť peniaze. Emma, staršia sestra Lizzie, mala alibi, no podľa dôkazov úmyselne zmeškala niekoľko vlakových spojov domov. V dome žil aj John Morse, Lizzin strýko. Tomu Andrew sľúbil farmu vo Swansea, zohnal si 80 koní a zostal v šoku, keď zistil, že si to milý Andrew rozmyslel a pozemok prepísal na Abby. Navyše, John sa s rodinou často nestýkal a dom po dlhej dobe navštívil deň pred vraždami.

I napriek ostatným kandidátom, Lizzie zostala poprednou voľbou. Jej správanie bolo podľa vyšetrovateľov príliš pokojné, deň po vraždách spálila svoje šaty a jej výpovede si protirečili. Ak páchateľkou bola Lizzie, čo ju k vraždám dohnalo?

Odpoveď na túto otázku je plná rôznych špekulácií. Podľa jednej teórie trpela psychickou poruchou. Podľa ďalšej ju Andrew sexuálne zneužíval a v hneve zavraždila aj nevlastnú matku. Spisovateľ Ed McBain v knihe Lizzie z roku 1984 však načrtol vlastné vysvetlenie. Lizzie Borden a Bridget Sullivan boli údajne milenky. Abby ich mala prichytiť in flagranti, Lizzie sa zľakla reakcie a toho, čo bude znamenať pre slúžku Bridget. V amoku Abby zavraždila, otcovi sa priznala a zo strachu ho taktiež zabila.

Práve knihou Lizzie od Eda McBaina je inšpirovaný rovnomenný film, ktorý si však podľa traileru vypožičiava aj z ostatných známych teórií. Film zrežíroval Craig William Macneill, ktorého môžete poznať vďaka The Boy (2015) či Channel Zero (6 epizód v roku 2016).

Bridget Sullivan a Lizzie Borden stvárnili známe herečky Kristen Stewart a Chloë Sevigny. Okrem nich sa vo filme objavia Kim Dickens, Fiona Shaw, Denis O’Hare, Jeff Perry, William Henry Moody a ďalší.

Lizzie je z produkcie Powder Hound Pictures, Artina Films, Destro Films a vyjde 14.09.2018 vo vybraných zahraničných kinách.

Trailer:

Zábery z filmu:

Značky: