„Neotváraj oči, lebo zomrieš!“ v horore Bird Box

Naslepo v pasci.

Ak ste fanúšikom literárneho hororu a nepoznáte debutový post-apokalyptický román Bird Box od Josha Malermana, potešte samého seba a uchmatnite si tento na cenu Bram Stoker nominovaný počin z roku 2015. Nájdete ho v slovenskom jazyku pod názvom Naslepo a v českom pre zmenu pod názvom V Pasti takmer v každom online kníhkupectve.

Josh Malerman si svojim debutom vyslúžil prirovnania k Stephenovi Kingovi a okrem nominácie na spomínané ocenenie Bram Stoker za prvý román si vyslúžil aj nomináciu na cenu ďalšieho majstra hororu Jamesa Herberta.

Dôvodom k motivácii zakúpenia si tejto knihy môže byť fakt, že o necelé dva mesiace vyjde filmové spracovanie Bird Box od úspešnej dánskej režisérky Susanne Bier (Brothers, Hævnen, Serena) a jej obľúbeného scenáristického kolegu Andersa Thomas Jensena, ktorý napísal scenár k filmovej adaptácii Kingovej Temnej Veže.

Samotný román robí lepším záhadnosť, ktorá vás pekne uvelebí do temnej bavlnky nepoznaného strachu. Ak teda máte na pláne si najprv prečítať román, trailer si pre istotu nepozrite. Príliš veľa toho neprezrádza, no viaceré zábery majú potenciál ovplyvniť podobu vašej fantázie.

Pre ostatných je tu trailer a úmyselne vágna synopsa. Film sa odohráva počas troch rôznych časových období. V nich budete môcť sledovať Malorie so svojimi malými deťmi a ich boj s neviditeľnou hrôzou. Pred 5 rokmi totiž ľudstvo zdecimovala nevídaná apokalypsa. Stačí jeden pohľad a donúti vás zobrať si vlastný život. Ide o príšeru? Nadpozemskú silu? Vírus? To nik nevie. Vie sa len toľko, že jediným spôsobom prežitia je previazať si oči šatkou a dúfať v šťastie.

Malorie chce však ujsť do údajne existujúceho útočiska. K nemu sa môže dostať dvojdňovou plavbou po rieke. Stúpajúca hmla a strach jej detí však môžu všetku snahu prekaziť…

Vo filme Bird Box si zahrali Sandra Bullock, Sarah Paulson, Rosa Salazar, John Malkovich, Trevante Rhodes, Parminder Nagra, Amy Gumenick a ďalší.

Bird Box je z produkcie Bluegrass Films, Universal Pictures, Chris Morgan Productions a vyjde 21.12.2018 na streamovacej službe Netflix.

Trailer:

Zábery z traileru:

Plagát: