Preskočiť na obsah

Nakrúcanie hororu The Nun je na konci

The Nun mieri do postprodukcie.

Od premiéry V Zajatí Démonov 2 si však fanúšikovia neželali nič iné, než samostatný film s démonickou mníškou Valakom. Vo februári sa tak stalo oficiálne a teraz v júni natáčanie prešlo cieľovou rovinkou. Tak si zrekapitulujme, čo sme sa za tých niekoľko mesiacov dozvedeli o filme The Nun (Mníška).

Réžiu mal pod palcom Corin Hardy (The Hallow). Scenára sa ujal Gary Dauberman (Annabelle, Crawlspace), ktorý stojí taktiež za scenármi k hororovým filmom It (2017) a Annabelle: Creation (2017). Na pôvodnom koncepte pracoval aj David Leslie Johnson (Orphan, Red Riding Hood, The Conjuring 2). Na písaní scenára sa taktiež podieľal samotný hororový mág James Wan, ktorý sa navyše postaví do radu s ceduľkou “produkcia” hneď vedľa Petra Safrana (The Conjuring, The Conjuring 2, Annabelle, The Belko Experiment, Martyrs).

Ako prvý sa k hereckému osadenstvu pripojil Demián Bichir, ktorého môžete poznať z filmu The Hateful Eight od Quentina Tarantina a určite ste ho videli v  Alien: Covenant.

K projektu The Nun sa neskôr pridala slávna mladá hviezda seriálu American Horror Story, či filmu Final Girls (2015), Taissa Farmiga, mladšia sestra rovnako slávnej a hororovými fanúšikmi milovanej Very Farmigy. Tá sa pomaly stáva legendárnou hororovou tvárou nielen vďaka filmovej sérii V Zajatí Démonov (The Conjuring), ale aj skrz atmosferický horor Orphan (2009) a seriál Bates Motel (2013-2017), ktorý je inšpirovaný ikonickým Psychom (1960).

Vedľajšie postavy miestneho obyvateľa Frenchieho a sestry Oany zaujali Belgičan Jonas Bloquet a Rumunka Ingrid Bisu. Do démonom posadnutej sestry Victorie sa prevtelila Charlotte Hope, na ktorú ste mohli položiť zrak v seriáli Game of Thrones. Valaka si znovu zahrala Bonnie Aarons. Pôvodne sa povrávalo, že si mladú mníšku „Valaka“ zahrá Taissa Farmiga, no stále to nie je na základe dostupných informácií úplne isté. Vie sa len to, že vo filme stvárni sestru Irene.

The Nun predostrie príbeh o opátstve v Rumunsku (film sa tu aj nakrúcal), kde si mníška za zvláštnych okolností stiahne na svoj život. Vatikán to odmietne nechať len tak a na prešetrenie incidentu vyšle kňaza so zložitou minulosťou a novica, ktorý je na konci noviciátu. Spoločne začnú odkrývať desivé tajomstvá rehole a opátstvo sa stane miestom boja medzi démonickými silami a životom samotným.

The Nun (Mníška) tak odhalí pôvod filmového démona Valaka, ktorý je veľmi voľným odkazom k “reálnemu” démonovi Valakovi (Ualac, Volac, Valac, Valax, Valic, Valu). Démon asi ani nie je úplne správny termín, nakoľko je Valak vo svojej podstate prezident pekla. Prenáša na seba podobu dieťaťa s anjelskými krídlami, jazdiac na dvojhlavom drakovi. Keďže má dosť vysoké postavenie, drží si pri sebe tridsať légií démonov. Ako môžete vidieť, oproti Wanovmu Valakovi ide o trochu iný koncept, ale o to viac môže film The Nun a samotný Valak prekvapiť.

Zaujímavé však je, že Valak nebol súčasťou prvej verzie scenára V Zajatí Démonov 2 (The Conjuring 2). James Wan chcel naľahko spojiť vyšetrovanie v Enfielde s incidentmi v Amityville. Lorraine Warren však Jamesa svojim rozprávaním desivých príbehov inšpirovala ku konečnému dizajnu a zvyšok je už históriou.

The Nun vyjde 06.09. 2018. Momentálne sa nachádza v štádiu postprodukcie.

Fotografia z konca nakrúcania. Tweet od režiséra Corina Hardyho.