Najlepšie horory za rok 2018

Blíži sa koniec roka 2018 a spolu s ním prichádza rekapitulácia hororového žánru. Narozdiel od predchádzajúceho roku sa tentokrát nezávislý horor až tak nepochlapil. 2017 priniesol obrovské množstvo unikátnych projektov, z ktorých vyčnievali ázijské a španielsky hovoriace krajiny. Rok 2018 patril ironicky veľkým produkciám a známym menám. To však neznamená, že kvalita mimo kín sa hľadala ťažko.

Pripravili sme si pre vás zoznam 21 hororových filmov, ktoré nás zaujali. Bohužiaľ medzi nimi nenájdete očakávané filmy Suspiria a Anna the Apocalypse. Nenaskytla sa nám príležitosť ich vidieť, no vo vnútri cítime, že minimálne Suspiria by si jedno miesto uchmatla. Chceme byť však féroví a predstaviť vám len horory, ktoré sme videli.

Filmy nie sú zoradené, takže posledné miesto neznačí najhoršie umiestnenie a naopak.

Annihilation

Takmer dvojhodinový film od Alexa Garlanda chcel priniesť intelektuálne kvality do sci-fi hororového žánru a z väčšej miery sa mu to aj podarilo. Pomaly štartujúci príbeh oplýva temnou atmosférou a nanešťastie niekoľkými medzerami v logike. Annihilation však ponúka jedny z najlepších vizuálnych hororových momentov tohto roku. Hlavne tieto nezabudnuteľné scény filmu pomohli dostať sa na tento zoznam.

Cargo

Dvojica Yolanda Ramke a Ben Howling dokázala za pomoci producentov The Babadook adaptovať svoj krátky sedem minútový film z roku 2013 na vyše hodinu a pol trvajúci emocionálny zážitok. Hororová zombie-dráma Cargo priniesla do svojho subžánru srdce, ľudskosť a tragédiu. Tak ako minulý rok It Stains the Sands Red, Cargo je viac než vítaným osviežením.

Errementari

Errementari je adaptáciou baskickej legendy o diablovi a kováčovi. Nielenže tento čierno – humorný horor je veľmi ľahké zameniť si s rodinnou rozprávkou, no ponúka úchvatné masky a praktické efekty. Je to jediný horor na zozname, ktorý vás naučí pri sebe vždy nosiť hrach.

La nuit a dévoré le monde

Ďalší zombie prírastok je z francúzskej produkcie a od režiséra Dominiquea Rochera, ktorý adaptoval rovnomenný román Pita Agarmena. Svoje miesto medzi najlepšími horormi si vyslúžil za geniálne spracovanú nepríjemnú atmosféru. Hlavný hrdina sa nielenže v Paríži ocitol ako jediný nažive, no zombíci sú absolútne ticho. Ide tak o príjemnú zmenu oproti kričiacim (ne) mŕtvym.

Upgrade

Leigh Whannell, tvorca Saw, Insidious a zároveň scenárista filmov pod režisérskou hlavičkou Jamesa Wana (Saw, Dead Silence, Insidious) prekvapil žánrových fanúšikov a milovníkov grindhouse kina svojim počinom Upgrade. Tento akčný sci-fi body horor je plný svižnosti, zábavy, brutálneho násilia a divákom ukázal, že presýtený žánrový filmový trh dokáže zniesť a osláviť „jednoduchšiu“ jednohubku.

The Endless

Justin Benson a Aaron Moorhead patria medzi najzaujímavejších filmárov tejto doby. Či už ich desivý Resolution alebo hororovo romantický Spring, oba filmy so sebou priniesli vietor mysterióznosti a absurdnosti reality. Inak tomu nebolo ani v najnovšom počine The Endless, ktorý existenciálne témy vtesnal do absolútne bizarného a skutočnosť ohýbajúceho zážitku.

I keď The Endless nie je dokonalý film a občas príliš tlačí na pílu, stále ide o „kultový“ žánrový mix s potenciálom prekvapiť diváka.

Pengabdi Setan (Satan’s Slaves)

Anwarov horor inšpirovaný rovnomennou Putrovou kultovou klasikou z 80. rokov je dôkazom toho, že indonézsky horor ide správnym smerom. Na našom webe píšeme o indonézskom horore pravidelne a častým problémom filmov z tejto krajiny je ich snaha naháňať „západné“ produkcie.

Anwar vo svojom projekte Satan’s Slaves však dokázal skĺbiť kvalitu „americkej“ produkcie s bohatou indonézskou kultúrou. I keď film občas pôsobí dvojtvárne, nepríjemná atmosféra, svieža mytológia a prekvapivo desivé scény vyniesli tento film na stupeň víťazov.

Summer of ’84

Keatívna trojica François Simard, Anouk Whissell a Yoann-Karl Whissell, známa aj ako RKSS, ešte pred “zvláštnym” šialenstvom priniesla filmovým fanúšikom akčnú retro sci-fi hororovú šialenosť Turbo Kid. Summer of ’84, ako názov napovedá, prináša osemdesiatkovú mysterióznu jazdu v štýle The Goonies a Disturbia.

Partička tínedžerov je na ceste zistenia pravdy o ich susedovi. Je sériový vrah? Možno áno, možno nie, no film sám o sebe sa nesie na veľmi príjemnej nostalgickej vlne a okrem toho ponúka dych vyrážajúce napínavé momenty.

Fantasma (Bloody Ballet)

Giallom inšpirovaný retro svet Bretta Bullena patrí medzi najlepšie nezávislé hororové filmy tohto roku. Surrealistický slasher o záhadnom vrahovi a boji s tragickým vnútorným svetom baleríny je doplnený o atmosférický syntetický soundtrack a giallo vizuálny štýl, ktorý je náročné reprodukovať.

I keď so svojimi muchami a možno so zbytočnou snahou dej navrstviť, Fantasma (Bloody Ballet) patrí medzi príjemné prekvapenia a rozhodne si zaslúži väčšiu pozornosť.

What Keeps You Alive

What Keeps You Alive od Colina Minihana je napätie budujúci a nádherne natočený film o zrade a pomste. Nikdy nenudiaci a dych zvierajúci chatkový horor vyzdvihujú hlavne úžasné herecké výkony dvojice Brittany Allen a Hannah Emily Anderson. O pár minút kratší a o pár „prekvapení“ menší a mohlo by ísť o celistvejší zážitok.

Halloween

David Gordon Green, Danny McBride a Jeff Fradley tento rok ukázali, že pokračovanie k 40 ročnej kultovej klasike môže dopadnúť dobre, ak je cieľom filmu uspokojiť fanúšikov. Novému Halloweenu jednoznačne pomohla skúsená ruka producenta Jasona Bluma z Blumhouse Productions a v konečnom dôsledku aj dohľad majstra hororu Johna Carpentera.

Halloween je plný nostalgie, odkazov na predošlé filmy, Carpenterovej geniálnej hudby a slasherovej zábavy, ktorá nikdy neomrzí.

Sebelum Iblis Menjemput (May the Devil Take You)

Timo Tjahjanto je známy aj fanúšikom hororu z našich končín. Je zodpovedný za skvelý indonézsky horor Macabre z roku 2009 a za obľúbený segment Safe Haven z antológie V/H/S 2. May the Devil Take You je jeho zaľúbený dopis Samovi Raimimu a filmovej sérii Evil Dead.

Kde stráca na koherentnom príbehu, tam získava na zábave a brutálnosti. Tento film je jedna veľká šialená jazda a hororový fanúšik by si ju rozhodne nemal nechať ujsť.

 

Apostle

Evansov Apostle je pomaly planúci mysteriózny výlet do sveta bizarného kultu a okultizmu. Apostle je surový, brutálny a so silnou atmosférou. Symbióza uťahaného príbehu a brutality občas nepôsobí až tak sebavedomo, no stále garantuje dostatočne silný zážitok.

Ghost Stories

Jeremy Dyson a Andy Nyman vytvorili „Hammerovskú“ antológiu, ktorá sa v polovici roka okamžite zaradila medzi hororové vrcholy. Film Ghost Stories je nepríjemný, strašidelný, zábavný, sympatický, ľudský, smutný, náučný a prekvapivý.

Príbehy v Ghost Stories sú navonok jednoduché, avšak každá uplynulá minúta pomaly strháva masku obyčaju a klišé. Vyrozprávať komplexný príbeh cez tri navonok neprepojené príbehy a pauzy medzi nimi nie je ľahké. A. Nymanovi a J. Dysonovi sa to podarilo.

Aterrados (Terrified)

Damián Rugna sa so svojim hororom Aterrados na nič nehrá. Divákom sľúbil jazdu paranormálnym peklom a tento sľub dodržal všetkých necelých deväťdesiat minút. Pravda, tak ako pri väčšine paranormálnych hororoch, aj tu musí divák občas pozabudnúť na logiku prirodzenej reality, no za prižmúrené oko čaká fanúšika hororu nezabudnuteľný zážitok.

Narozdiel od ostatných filmoch z rovnakého vreca, Aterrados ponúka legitímne desivé momenty a dlhotrvajúce brušné kŕče strachu.

Cam

Cam je surrealistický, no nie od reality vzdialený hororový film o porno priemysle – konkrétne cam girls. Snaha preraziť skončí v strate vlastnej identity a odvtedy sa dej hojdá na vlnách psychologického hororu a cyber hororu.

Prekvapivo úprimný, autentický a emocionálny, Cam patrí medzi najlepšie žánrové zážitky tohto roku.

Revenge

Celovečerný režisérsky debut od Coralie Fargeat je nekompromisným, štýlovým a brutálnym spracovaním klasickej hry na mačku a myš s viacerými žánrovými zvratmi. Posledných 20 minút patrí medzi to najlepšie, čo hororový fanúšik mohol tento rok vidieť.

Mandy

Mandy od Panosa Cosmatosa je nočné mory spôsobujúca metalová halucinogénna droga, ktorej temný a okultný zážitok nie je možné vtesnať do pár slov a vonkoncom nie opísať. Mandy treba prehltnúť… a len čakať.

Hereditary

Tu absolútne stačí zhrnutie z našej recenzie: „Horor Hereditary je nepríjemný, atmosferický, depresívny, tragický, emocionálne ťažký a skutočne desivý. Strach vychádza z reality a zároveň zo supernaturálnych elementov. Ari Aster ukázal, že je možné vytvoriť kvalitný, komplexný a zdrvujúci horor bez využitia lacných ľakačiek.

Hereditary je horor s osobnosťou a s myšlienkou. Zaslúži si, aby sa o ňom hovorilo ešte veľmi dlho a i keď nie všetci žánroví fanúšikovia mú prídu na chuť, jedno je jasné – ukazuje možnosti hororového žánru.“

The House That Jack Built

Lars von Trier je kontroverzný filmár, ku ktorému filmové festivaly pristupujú opatrne a mnohí kritici s naučeným odporom. Viacerí by mohli dielo The House That Jack Built označiť za pseudo-intelektuálny masturbačný sekrét, no od toho ho delí seba-uvedomelosť von Triera.

Tento film je morbídny, zbytočne extrémny, brutálny, šokujúci, mizogynistický a popritom sa snaží byť intelektuálne sofistikovaným dielom s hĺbkou a myšlienkou. I napriek tomu, že von Trier k filmu pristupoval ironicky, cynicky a úmyselne šokujúco, v konečnom dôsledku sa mu to podarilo. Lars vytvoril záživný a kontroverzný film, naštval svojich verných kritikov, svoju úmyselne šokujúcu hravosť s úsmevom spomenul niekoľkokrát v dejovom dialógu a zároveň žmurkol na svojich fanúšikov.

The House That Jack Built je presne to, čo sme mohli od Larsa von Triera očakávať. To znamená, že divákov rozdelí na dve polovice.

A Quiet Place

A Quiet Place od Johna Krasinskeho je oceňovaný „nemý“ horor o tom, čo znamená byť rodinou a hlavne rodičmi v situácii, ktorá sa vymyká normálu. A Quiet Place je dokonalý kino zážitok, ktorý svojim geniálnym spracovaním napätia a strachu vytrhol hlasivky nejednému divákovi v kine.

A Quiet Place je právom označovaný za nielen horor, ale i film roku.

Bonus

The Haunting of Hill House

Mike Flanagan (Absentia, Oculus, Before I Wake) je zodpovedný za najväčšiu hororovú udalosť roka. Seriál z produkcie Netflix je novým a originálnym spracovaním rovnomenného románu od Shirley Jackson a má v sebe všetko, čo si hororový fanatik môže priať.

Seriál dýcha nepríjemnou atmosférou, premyslenými ľakačkami a scénami, ktoré svojou desivosťou zaskočia nejedného hororového veterána. K tomu stačí pridať skvelé herecké výkony, záživnú drámu, jeden živý dom a hororový skvost je na svete.

Chilling Adventures of Sabrina

Chilling Adventures of Sabrina je seriálovou adaptáciou rovnomenného komiksu od Archie Horror z roku 2010. Netflixová Sabrina dokázala vytvoriť príjemný temný svet plný mágie, do ktorého je veľmi jednoduché sa zamilovať.