„Najgrotesknejší horor v histórii Nórska“ bude dostupnejší masám

Nórsky film Lyst sa dočká DVD a Blu-Ray verzie.

Film Lyst je o Lise Rostorp, úspešnej spisovateľke kriminálok. Bohužiaľ, skutočnosť, že sa nevenuje práve najjemnejšiemu žánru a fakt, že je žena, so sebou vždy nieslo rôzne riziká a hlavne nepríjemné skúsenosti s mužskými fanúšikmi.

Práve to sa jej stane osudným, keď ju jeden „fanúšik“ sexuálne napadne. Prekonať niečo tak hrozné a odporné si vyžaduje neskutočné množstvo prekonávania sa, bojovania so sebou, so svojimi myšlienkami a strachom. Lisa je na tabletkách, úplne izolovaná vo svojom byte, jej psychiater sa jej darmo snaží pomáhať a do toho jej do života vkročia veľmi bizarné udalosti. Začnú byť tak absurdné a mimo tohto sveta, že začne pochybovať o realite a svojej vlastnej existencii. Najhoršie je však to, že nadobudne pocit toho, že ju násilnícky fanúšik opäť prenasleduje a natáča.

Film Lyst je od režiséra Severina Eskelanda (Snarveien, 2009) a je zaujímavým spojením psychologického hororu, rape and revenge subžánru a splatteru. Nórske média film označili ako „Najgrotesknejší film v nórskej kinematografii“ a niet sa čomu čudovať, veď išlo o prvý film za posledné desaťročie, ktorý v Nórsku získal nálepku 18+.

Režisér S. Eskeland sa rozhodol spraviť film na vlastné triko vďaka maličkej produkčnej spoločnosti Eske & Horn filmproduksjon AS, nakoľko pri produkcii minulého filmu sa musel kreatívne prispôsobovať ľuďom na vyšších miestach. Toto rozhodnutie mu dovolilo nelimitovať sa v predstavách a absolútne sa necenzúrovať. Nevýhodou bolo to, že produkcia začala s minimálnym rozpočtom. Rekvizity, miesta na natáčanie, jedlo i letenky sa im podarilo zohnať zdarma vďaka miestnym firmám a dobrovoľníkom, čo im uľahčilo natáčanie.

Vo filme si zahrali Magdalena From Delis, Sondre Krogtoft Larsen a Damian Gallagher.

Lyst vyšiel už v apríli tohto roku a to v 85 kinách v Nórsku. No až teraz sa nečakane dočká škandinávskeho vydania na DVD a Blu-Ray, presnejšie 25. septembra.

Trailer:

Fotky z natáčania:

Zábery z filmu:

Plagát: