Mŕtvi snehuliaci od Nesba vám pokazia radosť z prvého snehu

Október so sebou prinesie Snehuliaka od Nesba.

Slovenský čitateľ je určite oboznámený s nórskym spisovateľom Jo Nesbom, ktorý sa medzinárodne preslávil svojimi chladnými kriminálnymi románmi. Jedným z takých literárnych fenoménov je aj román Snehuliak (The Snowman, 2007), siedma kniha z Harry Hole série. Príbeh sa ťahá naprieč dvoma desaťročiami a sústredí sa na prvého sériového vraha v Nórsku, ktorého obeťami sú ženy-matky vždy po prvom dopadnutí snehu a miesta činu bez výnimky zdobia snehuliaci

O filmovú adaptáciu sa postaral Thomas Alfredson, ktorého môžete poznať vďaka filmu Nech Vojde Ten Pravý (Låt den rätte komma in, 2008), taktiež podľa rovnomennej knižnej predlohy Johna A. Lindqvista. Scenár napísali Hossein Amini (Drive, 2011) a Matthew Michael Carnahan (World War Z, 2013). Exekutívnym producentom je Martin Scorsese (ktorý mal pôvodne film režírovať) a vo filme divák uvidí hollywoodske esá Martina Fassbendera a J.K. Simmonsa.

Detektív Harry Hole (M. Fassbender) začne riešiť zmiznutie ženy po prvom dopadnutí snehu. Jej ružový šál sa našiel na nemilo vyzerajúcom snehuliakovi a Harry sa tak obáva, že človek zodpovedný za podobné vraždy v minulosti môže byť znovu aktívny. Za pomoci geniálnej vyšetrovateľky Katrine Bratt (Rebecca Ferguson) tak bude musieť spojiť všetky desaťročia staré dôkazy a indície s tými z nového prípadu a nedávnych zmiznutí, ktoré s celým prípadom môžu súvisieť.

Záhadný sériový vrah však nenechá nič na náhodu a policajnému oddeleniu zanechá viacero odkazov, či už v podobe zasnežených správ alebo vo forme snehuliakov. Nie vždy však pôjde o snehové gule. Sériový vrah totiž obetiam vždy odreže okrem iných častí tela aj hlavu, čo mu príde vhod.

Začne sa tak hra o čas, o životy a o dolapenie surového vraha, ktorého obeťami sú len ženy.

Harry s Rebeccou budú musieť zostať v bezpečí a zistiť identitu sadistického sériového vraha. Podarí sa im to?

Snehuliak (The Snowman) sa natáčal hlavne v nórskych mestách Oslo, Bergen a Rjukan.

V Snehuliakovi si zahrali Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Charlotte Gainsbourg, Val Kilmer a J.K. Simmons.

Film uvidíte v slovenských kinách od 12. októbra.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: