Preskočiť na obsah

Mother Krampus divákom podaruje vianočný masaker

Mother Krampus prebáda desivý vianočný príbeh.

Áno, áno, áno. Vieme, že je ešte len august a do Vianoc je ďaleko. Horor sa však neriadi sezónami, minimálne, ak ide o film Mother Krampus.

Slovenské deti majú zväčša príjemné vianočné a predvianočné sviatky. Začiatkom decembra majú deti sympatického Mikuláša, anjelov a vtipných čertov, ktorí majú fetiš pre uhlie. Počas vianočných sviatkov sa pre zmenu dočkajú malého Ježiška, možno anjelov a v niektorých prípadoch červeného Santa Clausa s láskou pre Coca-Colu. Tak či onak, najmladšia slovenská generácia je v bezpečí.

Stačí však ísť kúsok vedľa napr. do Nemecka, či Rakúska a situácia sa zmení. Okrem vďaka hororom známeho rohatého Krampusa tam majú Belsnickela s dlhým jazykom a zväzkom prútov, ktorými trestá neposlušné deti.

Jedna legenda z tamojšej geografickej oblasti je ale menej známa. Ide o Frau Perchtu, známu aj ako Berchtu, či Berthu. Je to veľmi sympatická dáma so zahnutým oceľovým nosom, oblečená do starých handier pod ktorými nosí dlhý a veľmi ostrý nôž. Načo jej je nôž? Super otázka. Podľa legendy a hlavne zvykov, do 6. januára museli mať domácnosti nachystané tkáčske stavy (krosná) s dostatočným množstvom naťahanej priadze. Ak do domácnosti nestihli, prišla pani Perchta, rozrezala členom rodín bruchá a nahádzala im tam kamene. Keďže sa doba zmenila a tká málokto, rozhodla sa trestať neporiadok a neskôr aj deti. Tie má navyše kradnúť. Áno, rodičia milujú strašiť svoje životné poklady.

Na tejto milej legende je postavený horor Mother Krampus, ktorý sa odohráva v lokalite, kde tieto zvyky a desivé príbehy žijú počas každých Vianoc. V jednej menšej dedine však táto legenda nabrala veľmi zvláštny smer. Staršia generácia obyvateľov sa spikla voči miestnej Molly Fletcher, ktorá so sebou niesla reputáciu čudáčky. Údajne sa dopustila neopísateľných hriešnych činov na viacerých deťoch v dedine. Ich rodičia sa to rozhodli riešiť po svojom. Zatiahli ju do lesa, zmlátili a obesili na strome. Kým k tomu došlo, stihla ich všetkých aj spolu s ich rodinami prekliať kliatbou Frau Perchta.

Samozrejme, Perchta sa na nič nehrá a veľmi rada sa pomstí. Príde si po každého člena všetkých prekliatých rodín. Tie musia bojovať s desivou magickou osobou a zároveň aj so sebou. Vo vzduchu totiž visí jedno veľké hanebné tajomstvo, ktoré je aj dôvodom, prečo ich Molly prekliala. Navyše, do obrazu sa dostane aj jej dcéra Becky a a samotný Krampus. Vtedy sa skutočný horor len začne.

Mother Krampus je od režiséra Jamesa Klassa, ktorý stojí za hororom House on Elm Lake (2017), o ktorom sme písali TU. O scenár sa postaral Scott Jeffrey (Fox Trap, Unhinged). Vo filme si zahrali Becca Hirani, Faye Goodwin, Tara MacGowran, Sian Crisp, Oliver Ebsworth, Claire-Maria Fox, Tony Manders a iní.

Mother Krampus z produkcie Brief Yellow Light Productions a Proportion Productions vyjde 8. októbra v UK pod názvom 12 Deaths of Christmas. Mother Krampus vyjde v USA 7. novembra.

Trailer:

Zábery z filmu: