Mor a znovuzrodená legenda v horore The Golem

Golem ožíva.

Neživých mýtických golemov zo židovského folklóru poznáme asi všetci a to hlavne vďaka československej klasiky Císařův pekař – Pekařův císař (1951) resp. jednodielnej ucelenej časti Císařův pekař. Okrem toho je aj jednou z najznámejších legiend o golemovi práve tá pražská. V nej rabín Judah Loew ben Bezalel vytvoril golema na ochranu pražského geta pred anti-semitickými útokmi. Verzie pražskej legendy sú rôzne, no populárna je tá o agresívnom správaní golema po zabudnutí vytiahnutia šému pred Sabatom.

Golemovia sú neživé (zväčša) hlinené entity prevažne plniace rozkazy svojich stvoriteľov. Tak ako aj v pražskej legende, nie vždy Golem zostane verný svojej poslušnosti. Práve toho sa dotkne horor The Golem od Yoava a Dorona Paza, Epic Pictures a pod záštitou ani nie rok starého žánrového lejblu Dread Central Presents.

V horore The Golem sa židovská komunita ocitne v obkľúčení a pod útokom cudzincov, ktorí sú presvedčení o tom, že židia na nich uvrhli kliatbu v podobe moru. Hanna sa na ochranu svojej komunity rozhodne stvoriť golema v podobe zosnulého syna. Jej golem sa však ukáže byť omnoho nebezpečnejší. Hanna tak bude musieť čeliť svojmu hororovému výtvoru, ktorý nosí tvár jej mŕtveho synčeka.

The Golem zrežírovali Yoav a Doron Paz. Scenár napísal Ariel Cohen. Vo filme si zahrali Hanni Furstenberg, Ishai Golan, Lenny Ravich, Alex Tritenko, Brynie Furstenberg a ďalší.

Film je z produkcie Epic Pictures a pod záštitou lejblu Dread Central Presents. The Golem vyjde vo februári budúceho roka.

Teaser trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

One comment

Comments are closed.