Mäsožravé morské panny v poľskom hororovom muzikáli The Lure

Byť morskou pannou je náročné samé o sebe. Byť mäsožravou spievajúcou morskou pannou v Poľsku je ešte náročnejšie.

Miešanie do seba niekedy na pohľad nezapadajúcich žánrov je umenie samo o sebe. Spraviť z tohto umeleckého mixu úspešný film je však ešte náročnejšie, a to z veľkej časti kvôli očakávaniam diváckeho obecenstva. Vytvoriť ten správny pomer žánrových prvkov tak, aby ani jeden nezostal divákom nepovšimnutý, no zároveň doplňujúci tón celého filmu je ultimátny sen každého filmového tvorcu, ktorý sa rozhodne pre fluidný zážitok.

O to sa snažila aj Agnieszka Smoczyńska za pomoci Roberta Bolesta so svojim debutom Córki Dancingu/The Lure. Ide o hororový muzikál, triler, komédiu a rozprávku v jednom.

The Lure divákov prenesie do akéhosi alternatívneho Poľska v osemdesiatych rokoch, kde si dve morské panny všimnú hudobnú kapelu a započnú tak novú kapitolu v nepoznanom prostredí. Morské panny a zároveň sestry Golden a Silver (Michalina Olszańska, Marta Mazurek) totiž vynikajú speváckym talentom, ktorým vábivo omámia každého poslucháča. Začnú pravidelne vystupovať v nočnom bare ako sprievodné speváčky a striptérky. Aj keď sú sestry, ich osobné postoje a úmysly sa celkom rozídu. Silver sa zamiluje do gitaristu Mieteka (Jakub) a Golden naopak nedokáže utíšiť svoj hlad po ľudskom mäse.

Agnieszka Smoczyńska v rozhovore pre Cineuropa Film prezradila, že ide o prerozprávanie známej rozprávky Malá morská panna od Hansa Christiana Andersena.

Pre Journal of Religion and Film porozprávala o jej motíve. Morské panny prirovnala k imigrantom zneužívaným lokálnym obyvateľstvom v sex biznise, zatiaľ čo snívajú o svojom americkom sne. Golden a Silver podľa Agniezsky predstavujú nevinnosť a dospievanie, počas ktorého na sebe badajú zmeny- menštruácia, ovulácia a fyzické premeny.

The Lure putoval po európskych krajinách od roku 2015. V Poľsku sa poprvýkrát predstavil na filmovom festivale v Gdyne, neskôr sa objavil aj v Karlových Varoch a dokonca aj na košickom Art Film feste. Na festivale Sundance získal špeciálnu cenu poroty pre víziu a dizajn. Z festivalu Fantasporto si Agnieszka odniesla cenu za najlepší film.

Teraz sa však tento originálny filmový zážitok chystá na debut v New Yorku v IFC centre. Stane sa tak 1. februára a zároveň by mal byť distribuovaný na VOD platformách.

Nový necenzurovaný trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=vxhi_3hDUPE&t