Kingova Podpaľačka dostane novú filmovú adaptáciu

Príde na obrazovky konečne dobrá adaptácia Kingovho románu Podpaľačka?

Vždy keď píšeme o Stephenovi Kingovi, spravíme menší súhrn jeho literárnej tvorby a filmových adaptácií jeho diel. Možno to je trochu repetitívne, ale ide o Stephena Kinga, nedá sa inak.

Tento spisovateľský génius a majster hororu patrí medzi ikonické osobnosti literatúry dvadsiateho storočia a na svojom tempe neubral ani teraz. Navyše, jeho poviedky, romány a novely sú atraktívne aj pre oko diváka. Len nedávno lámal rekordy v sledovanosti trailer na filmovú adaptáciu jeho románu To (It). V lete vyjde filmová adaptácia Temnej Veže (Dark Tower) a pracuje sa na seriáli inšpirovaným jeho hrôzostrašným desivým svetom Castle Rock. K tomu si pridajte pripravovaný seriál inšpirovaný jeho príbehom Hmla (The Mist).

V súčastnosti existuje päťdesiatosem filmových a seriálových adaptácií tvorby Stephena Kinga. Nerátame sa k tomu pripravované adaptácie Temnej Veže, Geraldovej Hry, Castle Rock a Hmly (The Mist). Dnes si k tomuto, zdá sa, nekončiacemu zoznamu môžeme pridať filmovú adaptáciu románu Podpaľačka (Firestarter).

Podpaľačka, v originále Firestarter, je sci-fi hororový román prvýkrát vydaný v roku 1980. Príbeh sa orientuje na otca Andyho a dcéru Charlie, ktorí sú na úteku pred tajomnou spoločnosťou s názvom Firma (v originále The Shop). Firma sa počas svojho pôsobenia venovala rôznym pokusom s látkou L 6 (Lot 6) zväčša vykonávaných na dobrovoľníkoch študentoch. Po testoch zostanú nažive len štyri z dvanástich subjektov. Medzi nimi aj Andy McGee a Victoria Tomilnson. Andy oplýva schopnosťou riadiť myšlienky iných a telepatiou. Victoria si z testovania odniesla schopnosti telekinézy a teda pohybu objektov. Je prirodzené, že sa vzali.

Pod drobnohľadom Firmy sa im narodila dcéra Charlie, ktorá si každým rokom začína väčšmi uvedomovať silu svojich schopností. Charlie má schopnosť pyrokinézy a teda je doslovným zapaľovačom. Táto jej sila je však tak obrovská, že samotná Charlie začína pochybovať o existujúcich obmedzeniach.

Firma to nenechá len tak a po rokoch sledovania sa jej agenti rozhodnú na zásah. Andy sa vráti domov a nájde svoju manželku Victoriu zavraždenú a dcéru Charlie unesenú. Započne sa tak napínavý, desivý a akčný príbeh o otcovi a dcére na úteku.

Ak sa vám zdá, že podobný film ste predsa už videli, mali by ste pravdu.

V roku 1984 pod režisérskou aktovkou Marka L. Lestera vyšla filmová adaptácia Firestarter v ktorej si hlavnú postavu Charlie zahrala mladučká Drew Barrymore. V roku 2002 sa na televíznej stanici The Sci-Fi Channel objavila miniséria Firestarter 2: Rekindled, sledujúca udalosti už dospelej Charlie McGee, ktorú stvárnila Marguerite Moreau.

Podpaľačka z roku 1984 si nenašla príliš veľa fanúšikov a už vôbec si ho nenašla v samotnom Stephenovi Kingovi. Ten ju považuje za jednu z najhorších filmových adaptácií jeho literárnych diel. Adaptovať román je výzva sama o sebe, no skúsiť preniesť Stephena Kinga na plátno je ešte náročnejšie. Filmu sa nepodarilo zachytiť atmosféru spomedzi riadkov a nespočetné množstvo zmien oproti románu malo za následok negatívne reakcie aj u samotných čitateľov. Zmeny boli v napr. spoločenskom postavení rodičov Charlie, kde v knihe majú minulosť ako deti kvetov a vo filme sa ocitli nad priepasťou strednej vrstvy. Výrazným úderom modifikácie bola aj postava Johna Rainbirda, natívneho Američana, ktorý pracuje ako agent pre Firmu a je posadnutý tým, čo sa deje po smrti jeho obetí. Vždy sa im s obdivom pozerá do očí a pri ohnivej Charlie verí, že naň po smrti prenesie svoje mystické schopnosti, ktoré mali jeho predkovia stratiť. Vo filme jeho posadnutosť s Charlie nie je úplne vysvetlená a tak jeho postava pôsobí podozrivo.

Nová filmová adaptácia vznikne za spolupráci Universal a produkčnej spoločnosti Blumhouse Productions. Produkčný dom Blumhouse je lídrom vo filmovej tvorbe hororu. Filmy Paranormal Activity, Insidious, Sinister, The Purge, Oculus, Ouija, The Visit, Get Out, či Split sú len malým prierezom ich vplyvu na hororový žáner.

Nová Podpaľačka bude pod režisérskou aktovkou Akivu Godsmana, ktorý ma na svedomí mysterióznu drámu Winter’s Tale (2014) a horor Stephanie, ktorý si svoju festivalovú premiéru odbil 27. apríla.

Scenár napísal Scott Teems, ktorý miluje melancholickú drámu o čom svedčí jeho scenáristická tvorba pri filme That Evening Sun (2009) a pri seriáli Rectify (2014-2016).

Viac informácií nie je známych, no minimálne je možné dúfať vo vernejšiu adaptáciu knižnej predlohy.

3 komentáre

  1. burberry foulard seta

    del mondo, deve aver ricevuto beneficio di maggiore importanza. Ma tale matrimonio felice ora potrebbe insegnare al moltitudine ammirare ci貌 che la felicit脿 coniugale era veramente. Un unione di una tendenza diversa, e precludendo la possibilit脿 dell’…

  2. Halloween Shower Curtain Amazon

    100% Polyester Designed to fit standardized bath tubs. Prevent water from splashing out of the shower stall. Machine wash cold. Do not bleach or tumble dry .Measures approximately 66″w x 72″h. Environmentally friendly and easy cleaning

Comments are closed.