Preskočiť na obsah

James Wan sa neplánuje vrátiť k réžii hororov

James Wan si plánuje dať dlhšiu pauzu od hororov.

James Wan je meno, ktoré hororovým fanúšikom nie je potreba vôbec pripomínať. Tento Austrálčan dosiahol slávu a štatút hororovej legendy so svojim režisérskym debutom celovečerného hororu Saw (2004). Rozpočet filmu ledva presiahol 1 mil. USD, no len v Box Office zarobil 100-násobok. Práve tento úspech predurčil Jamesa Wana k osudu hviezdy hororovej filmovej tvorby.

Každý film, ktorého sa dotkla šikovná ruka J. Wana, sa stal úspešným. Jeho meno sa stalo zárukou kvality a komerčného triumfu. Chvíľu po prebudení sa z úspechu filmu Saw sa posadil na režisérske stoličky hororových projektov Dead Silence (2006), Insidious (2010), Insidious: Chapter II (2013), The Conjuring (2013) a The Conjuring II (2016). Pri väčšine z nich sa podieľal aj na scenári.

No réžia a písanie scenárov neboli jeho jedinou realizáciou v hororovom žánri. Ako producent a exekutívny producent stál nad hororovými filmami Saw (II, III, IV, V, VI, 3D), Annabelle (2014), Demonic (2015) a Lights Out (2016). V rovnakom duchu bude jeho meno svietiť pri pripravovaných projektoch Annabelle 2,  Saw: Legacy, Insidious: Chapter 4 a The Nun.

No vyzerá to tak, že James Wan si dá od hororov pauzu. Už v roku 2007 si skúsil zrežírovať akčný film Dead Sentence. V roku 2015 prijal výzvu zúčastniť sa veľkého projektu Furious Seven, aby si nato otestoval zručnosti pri réžii epizódy seriálu MacGyver (2016). No jeho najväčším projektom je réžia budúceho kasového trháku od DC, Aquaman. Ide o filmovú adaptáciu komiksového hrdinu Aquamana, ktorý bol dlhodobo pointou žartov v kruhu DC. James Wan však dokázal splniť svoju bojovú misiu na jednotku, keď sa mu podarilo z kráľa oceánov spraviť sex symbol a motiváciu pre všetkých tenkých chlapcov.

James Wan sa v rozhovore pre USA Today vyjadril k otázke ohľadom jeho budúcnosti. Wan aj napriek svojej terajšej a budúcej producentskej účasti na hororových projektoch Annabelle 2, Saw: Legacy, Insidious: Chapter 4, The Nun, totiž neplánuje návrat k réžii filmov hororového žánru. Tieto projekty berie ako hobby z vôle dokončiť príbehy svojich postáv a zároveň ako formu odobrenia projektov na papieri. J. Wan si je vedomý, že aj jeho meno na plagáte filmu spôsobuje automatické predaje lístkov. Údajne sa chce venovať veľkolepejším filmovým projektom, ktorými môže osloviť širšie publikum a ovplyvniť tak viacero myslí.

Prečítajte si jeho krátke vyjadrenie pre USA Today.

„Neviem. Takmer celú svoju kariéru som venoval hororu a nechápte ma zle. Som a vždy budem veľký fanúšik tohto žánru, avšak po toľkých rokoch by som sa chcel venovať aj niečomu inému, trochu kreatívne dozrieť a vyjadriť viacero mojich myšlienok. Aquaman mi ukázal, čoho som schopný, keď sa nemusím držať popcornového strachu. Navyše som sa neustále takmer 15 rokov motal okolo hororu. Buď som režíroval, písal scenáre alebo vypomáhal s produkciou. Bolo náročné robiť to, čo som vždy chcel a zároveň si udržať pokoj v osobnom živote. Často som mal rozrobené tri projekty naraz a to ma vyčerpávalo. Možno aj to mi trochu znechutilo horor. Po Aquamanovi si chcem dať aspoň 2 roky pauzu a potom sa venovať len jednému projektu súčasne a dať mu všetku kreatívnu energiu. Som v pozícii, kedy si to môžem dovoliť. Samozrejme nevylučujem, že sa k hororu nikdy nevrátim, no svojich najbližších 10 rokov sa vidím pri inej tvorbe.“

James Wan skutočne venoval celý svoj profesionálny život hororu a je pochopiteľné, že si chce skúsiť niečo iné. Fanúšikom dal všetko, čo mohol a horor dostal na výslnie. Môžeme sa mu len poďakovať a zároveň mu popriať veľa šťastia v ďalšej tvorbe.

Značky: