Preskočiť na obsah

Horory, ktoré vás dostanú do vianočnej nálady

Pre hororových fanúšikov je typické sledovanie hororov s tématikou aktuálnych sviatkov. Niekedy Popoluška jednoducho nestačí. Pozrieme sa na osem hororov, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria.

Silent Night, Deadly Night (1984)

Ak ste od prvého hororu v zozname očakávali vianočnú pohodu, možno jednoduchý krvák, tak vás sklameme. Aj napriek svojej účelovosti ide o zvláštny sviatočný prírastok. Chlapcovi pred jeho zrakom muž prezlečený za Santu Clausa zabije otca, matku sa pokúsi znásilniť a podreže ju.

V katolíckej škole ho matka predstavená neustále učila o tom, že zlí ľudia musia byť potrestaní a tak keď  sa v dospelosti zhodou okolností ocitne v pozícii Santu, z výchovy a traumatického zážitku sa dostane do mentálnej nestability.


Black Christmas (1974)

Black Christmas patrí medzi vôbec prvé hororové filmy patriace do subžánru slasher. Bol taktiež inšpiráciou pre legendárnu sériu Halloween (1978).

Dej sa odohráva počas vianočných prázdnin v dome sesterského spolku. Málo však dievčatá tušili, že sa v ich podkroví ubytoval pomätenec, ktorý sa ich rozhodne najprv vydesiť telefonátmi a následne jednu po jednej zabiť.

P2 (2007)

Biznis a kariéra nedajú pokoj Angele ani na Štedrý deň, kedy musí bezodkladne vybaviť pracovné záležitosti. Pri ponáhľaní sa domov však rýchlo zistí, že osamelý a ňou posadnutý bezpečnostný pracovník má iné plány. Posledné obdobie ju totiž sledoval pozornejšie, než kedykoľvek predtým a rád by strávil Štedrý večer práve s ňou.

Gremlins (1984)

Žiadny hororový zoznam vianočných filmov by sa nezaobišiel bez Gremlins. Ide totiž o úžasné spojenie komédie, sviatočnej atmosféry a terorizujúcich zlatúšikov. Ako sa z milých tvorov môžu stať krvilačné monštrá? Jednoducho, Billy dostane nové domáce zvieratko. To však so sebou nesie tri základné pravidlá: Nesmiete ho namočiť, musíte ho chrániť pred priamym svetlom a hlavne ho nikdy nesmiete nakŕmiť po polnoci.

Billy však veľmi na pravidlá nedbá a do svetiel Vianoc vypustí peklo, aké ešte nikto nikdy nezažil.

Rare exports (2010)

Tento film je založený na krátkom filme Rare exports inc. a rozpráva príbeh vianočnej hrôzy. Zatiaľ čo otec a syn trávia čas poľovaním na soba, ktorý by ich zasýtil, tímu britských baníkov sa podarí vykopať vianočné tajomstvo. Vo fínskej mytológii však otec Vianoc nie je taký sympatický dobrák a namiesto vianočných čarokrás sa začne boj na život a na smrť.

Rare exports je filmovou raritou, ktorej sa darí spájať fínsku mytológiu, rodinný rozmer a horor. Film je taktiež kritikou komercializácie sviatkov.

Sint (2010)

Holandsko a Sinterklaas trochu inak.

Niklasa a jeho gang zabijú 5. decembra v roku 1492 dedinčania, ktorí už viac nedokážu trpieť ich kriminálne vyčíňanie. Odvtedy si ho história pamätá inak a stáva sa symbolom osláv a radosti hlavne malých detí.

Čo však rodičia netušia je to, že ak 5. decembra na oblohe žiari spln, Niklas a jeho gang sa vrátia s jediným úmyslom- vraždiť.

A Christmas Horror Story (2015)

A Christmas Horror Story je zbierkou navzájom prepletených hororových poviedok vyrozprávaných vianočne naladeným rádiovým moderátorom. Poviedky však majú spolu spoločného viac, než boj dobra so zlom. Záver filmu totiž poodhalí realitu desivejšiu, než akákoľvek predstavivosť poháňaná vaječným likérom je schopná vymyslieť.

Kto je Santa?

Krampus (2015)

Michael Dougherty si získal svoje miesto medzi hororovými legendami filmom Trick ‚r Treat (2007), ktorý sa už teraz považuje za kultovú klasiku a neoddeliteľnú súčasť Halloweenu.

V roku 2015 sa pokúsil ovládnuť Vianoce hororom Krampus. Michael tu vychádza z nemeckého folklóru a klasických rodinných filmov, kedy sa rozhádaná rodina snaží dať dokopy pred Štedrým dňom. Chlapec Max však nešikovne vyvolá temnú stránku Vianoc. To, že si želal zrušiť Vianoce hrá do karát tvorom, ktoré sú odvrátenou stranou radostnej vianočnej energie.

Značky: