Horor The Invisible Man zrežíruje tvorca Insidious

Neviditeľný muž

Spomínate si na mega plán štúdia Universal oživiť svoje ikonické hororové postavy a priniesť ich do jedného gigantického „univerza“ s názvom Dark Universe? Tento bizarný plán vznikol v roku 2014 a oficiálne spustenie novej temnej éry začalo v roku 2017 s novou Múmiou. I keď zvláštny krok, my sme boli celkom nadšení. Veď Universal mohol započať nové príbehy geniálnych klasík ako The Hunchback of Notre Dame (1923), The Phantom of the Opera (1925), Dracula (1931), Frankenstein (1931), The Mummy (1932), The Invisible Man (1933), Bride of Frankenstein (1935), The Wolf Man (1941), It Came from Outer Space (1953), Creature from the Black Lagoon (1954) alebo The Leech Woman (1960). Kreatívci z Universal Studio dominovali v hororovom filme prakticky od roku 1923 až po rok 1960.

Nad celým projektom mal dozerať Alex Kurtzman, ktorý je aj režisérom prichádzajúcej Múmie, a Chris Morgan, ktorý sa nachádzal v produkcii toho istého filmu. Na pomoc k oživeniu celého radu príšer im mal prísť oskarový Christopher McQuarrie (The Mission Impossible séria, The Usual Suspects) a David Koepp (War of the Worlds, Jurassic Park).

Pred premiérou Múmie bol plán pomerne priamočiary. Frankensteinova nevesta mala vyjsť 14. februára tohto roku. Netvor z Čiernej lagúny mal prísť taktiež v roku 2019 od Willa Bealla a Jeffa Pinknera. V roku 2020 sa mal objaviť The Invisible Man, o ktorého réžiu sa mal postarať Ed Solomon (Podfukári 1,2 a Muži v čiernom).

Lenže ani samotné štúdio neočakávalo debakel v podobe Cruisovej Múmie. Múmiu z roku 2017 zdobí hodnotenie 15% na Rotten Tomatoes. Divácke hodnotenie na rovnakej platforme je len o trochu lichotivejšie v podobe hodnotenia 35%. Ani zisk 400 mil. usd jednoducho nestačil. Štúdio Universal potrebovalo veľmi silný úvod do Dark Universe. Jeden sólo film by s takým ziskom dokázal žiť, no celé univerzum by bol riskantný krok.

V Universal preto celú ideu „jednotného univerza“ vyhodili z okna a rozhodli sa pre samostatné filmy využívajúce ich klasické monštrá a postavy. Prvým z nich bude The Invisible Man, ako sa exkluzívne dozvedel magazín Variety.

A čo je ešte lepšia správa pre našich čitateľov? The Invisible Man bude čistý horor bez akýchkoľvek limitov od Universal. O réžiu sa postará Leigh Whannell, tvorca Saw, Insidious, Upgrade a zároveň scenárista filmov pod režisérskou hlavičkou Jamesa Wana (Saw, Dead Silence, Insidious). Navyše, nový The Invisible Man bude pod produkčnou hlavičkou Blumhouse Productions (Paranormal Activity, Insidious, The Purge, Get Out, Split, Halloween) a samotného Jasona Bluma.

Vyzerá to tak, že sa v štúdiu Universal poučili zo svojej obrovskej chyby a svoje legendárne monštrá začali brať vážne. Či si fanúšikovia napravia chuť je vo hviezdach, no mená pripnuté k novému projektu sú jasným signálom toho, že tentokrát pôjde o skutočný pokus započať sviežu éru ikonických postáv.

Ak nedôjde ku katastrofe, druhým filmom v poradí by mal byť Bride of Frankenstein (Frankensteinova nevesta). V zosnulej ére Dark Universe mala hrať hlavnú úlohu Angelina Jolie, no štúdio Universal podľa najnovších informácií vytvorilo úplne nový produkčný tím s novou víziou filmu. Angelina Jolie sa presunula k inému Disney projektu.