Preskočiť na obsah

Horor Amityville: The Awakening žije. Bude aj na Slovensku

Horor Amityville: The Awakening žije.

112 Ocean Avenue v mestečku Amityville je jednou z najznámejších hrôzostrašných oblastí, hlavne pre fanúšikov hororu. V roku 1974 sa v dome na 112 Ocean Avenue totiž udiala obrovská tragédia. Ronald DeFeo Jr. tu zavraždil svojich rodičov a štyroch súrodencov.

Tento prípad sprevádzalo viacero záhad, hlavne čo sa týka počtu vrahov. Vyšetrovateľom bolo podozrivé, že všetky obete zomreli v tej istej polohe na posteli bez toho, aby sa čo i len jeden člen rodiny zľakol a pokúsil o útek. Polícia nenašla žiadne sedatíva a tlmiče na zbrani pri vraždách neboli taktiež použité. Odsúdený bol však len Ronald Defeo Jr., ktorý sa pred sudcom snažil dokázať svoju mentálnu nespôsobilosť a fakt, že pri vykonaných vraždách nebol pri zmysloch. Podľa jeho slov počul hlasy členov rodiny, ktoré voči nemu konštruovali zavraždenie. Malo ísť o sebaobranu.

Ako každá, čo i len trochu tajomná tragédia, i táto sa stala skvelou inšpiráciou pre literatúru a filmy. Hneď v roku 1977 vyšla kniha The Amityville Horror, ktorá čitateľom predhodila paranormálne elementy a údajné vplyvy duší z pohrebiska na ktorom bol dom postavený. Historici síce existenciu pohrebiska v danej oblasti označili za veľmi nepravdepodobnú, ani to neutíšilo lavínu popkultúry vo svojej snahe udržať horor v Amityville nažive.

Čitateľom mladších ročníkov môže byť supernaturálny element Amityvillu známy vďaka slávnej fotografii, ktorú vyhotovili paranormálni vyšetrovatelia priamo v dome a údajne zachytáva zavraždeného chlapca. Autenticita tejto fotografie je však dosť pochybná. Jeden z paranormálnych vyšetrovateľov sa o niekoľko neskôr na túto tému vyjadril slovami “Nachádzal som sa v danom momente v oblasti domu zachytenej na fotografii a áno, osoba na fotografii sa na mňa podobá. Z rešpektu k mojim kolegom však odmietam povedať, že som to na 100% ja.”

Od roku 1977 vyšlo celkovo sedem kníh a devätnásť filmov, z ktorých sa viaceré nedočkali premietania v kine. I napriek nie príliš pozitívneho renomé u odborných kritikov a dosť neistej obľuby u fanúšikov, séria filmového Amityville si kráča svojou cestou aj teraz. Jedna časť sa však akosi zasekla v čase. Časť, ktorá nesie názov Amityville: The Awakening.

Pôvodne mal film vyjsť v roku 2012 pod názvom Amityville: The Lost Tapes a malo ísť o found footage horor. O krátku chvíľu však z konceptu zišlo a začalo sa pracovať na scenári tak, aby sa film dočkal vydania v roku 2014, ale už pod názvom Amityville. Ani tento termín sa nedodržal a zmenil sa na rok 2015 s názvom Amityville: The Awakening. Následne na rok 2016 a tradične na január 2017. Ako posledný dátum vydania svietil 30. jún 2017. Ten sa nečakane nedodržal a najnovšie sa hovorí o 28. septembri u nás na Slovensku a o 28. októbri v USA. Od 12. októbra bude na Google Play.

Amityville: The Awakening má byť akýmsi nakopnutím filmovej série a snahou odraziť sa od povesti lacných direct-to-video filmov, ktoré si človek pozrie vďaka čistej náhode a atraktívnosti mena Amityville.

Amityville: The Awakening prerozpráva príbeh o Belle, jej malej sestre a o bratovi v kóme. Celá rodina sa presťahuje do nového domu z dôvodu ušetrenia peňazí, nakoľko lekárska domáca starostlivosť pre brata v kóme je finančne veľmi náročná. Krátko po presťahovaní sa v dome začnú diať zvláštne veci, brat zázračne vyzdravie a Belle začne mať silný pocit, že jej matka o minulosti domu nehovorila úplnú pravdu.

Vo filme si zahrali Bella Thorne, Jennifer Jason Leigh, Cameron Monaghan, Mckenna Grace, Thomas Mann, Taylor Spreitler, Mckenna Grace, Kurtwood Smith.

O réžiu a scenár sa postaral Franck Khalfoun, známy pre svoje filmy P2 (2007) a Maniac (2012).

Podľa slovenskej distribučnej spoločnosti CinemArt by mal film Amityville: The Awakening (U nás pod názvom Amityville: Prebudenie) zažiť kino premiéru 28. septembra tohto roku. U viacerých kín v rôznych mestách sa to však líši v rozpätí od 28. septembra do 5. októbra.

Zistite si presný dátum vo vašom kine.

Nový klip:

https://www.youtube.com/watch?v=OgLckxuhtRw

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: