Fotoaparát zachytáva tragické úmrtia v režisérskom debute Aarona B. Koontza

Starý foťák zachytáva náhle úmrtia vo filme Camera Obscura.

Posttraumatická stresová porucha je duševná porucha, ktorá vzniká ako reakcia na život, či osobnú integritu ohrozujúcu udalosť. Človek s diagnostikovanou poruchou opakovane prežíva traumatický moment vo svojich snoch a myšlienkach. Mimo toho túto poruchu sprevádzajú spánkové poruchy, výkyvy nálad, strata pamäti a v mnohých prípadoch i depresia, depersonalizácia a rôzne závislosti.

Posttraumatická stresová porucha sa často vyskytuje medzi slúžiacimi vojakmi a vojnovými veteránmi. Napríklad 11-20 veteránov zo 100, ktorí slúžili vo vojenských operáciách v Afganistane, sú následne s PTSP diagnostikovaní.

Práve na túto poruchu sa pozrie pripravovaný horor Camera Obscura, ktorý je zároveň celovečerným režisérskym debutom Aarona B. Koontza a svojskou prerábkou jeho vlastného krátkeho filmu Aperture z roku 2015.

Dej zachytáva návrat vojnového fotografa Jacka Zellera z Afganistanu trpiaceho posttraumatickou stresovou poruchou. S úmyslom pomoci a odreagovania sa, mu jeho priateľka Claire daruje nádherný foťák z obdobia spred druhej svetovej vojny. Táto príjemná aktivita sa však rýchlo zmení na horor, keď sa na vyvolaných fotografiách začnú objavovať mŕtvi ľudia, vo väčšine prípadoch obete vrážd. Tieto hrozivé udalosti začnú ovplyvňovať Jackovu už tak krehkú psychiku a jeho realita začne nadobúdať podobu nočných môr.

Bývalý profesionálny fotograf sa tak ocitne v spleti bizarných a desivých situácií pri ktorých si nebude istý, či ide o skutočnosť alebo len stráca rozum.

Sú udalosti na fotografiách skutočné? Dá sa tragickým udalostiam zabrániť? Kto stojí za vraždami a ako sa s tým vysporiada človek bojujúci s vlastnými démonmi?

To sa dozviete vo filme Camera Obscura, ktorý sa ocitne v kinách v USA 6. júna a o týždeň neskôr aj na službách VOD.

Vo filme si zahrali Christopher Denham (Argo), Nadja Bobyleva (Bridge of Spies), Catherine Curtin (Stranger Things), Chase Williamson (Beyond the Gates) a Noah Segan (The Mind’s Eye, Tales of Halloween).

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: