Preskočiť na obsah

Experimentovanie v opustenej psychiatrickej liečebni v horore You Shall Not Sleep

Experimentovanie v psychiatrickej liečebni nie je dobrý nápad, ako ukáže film No Dormirás/ You Shall Not Sleep.

Všetci vieme, že herci sú čudná banda exotov. Teda, minimálne v prípade metodických hercov, ktorí sa neboja ponoriť do hĺbky fiktívnych duší svojich postáv. Žijú nimi na filmovom sete i mimo neho. Myslia ako dané postavy, správajú sa ako ony a poniektorí sa z ich kože už nikdy nedostanú (okej, možno preháňame).

Určite ste aj vy počuli o extrémoch v prípade. Heatha Ledgera vo filme The Dark Knight (2008), či Jareda Leta v Suicide Squad (2016). Samozrejme, pre vesmírnu spravodlivosť musíme spomenúť legendárne mená Marlon Brando a Robert De Niro.

Až na drobné výnimky, metodickí herci majú vo svojom vnútri drobný senzor, ktorý im vie naznačiť, kedy to už zachádza priďaleko a kedy je najlepšie prestať. Herci vo filme No Dormirás/You Shall Not Sleep to so svojou oddanosťou pre herecké umenie však podľa nášho názoru prehnali.

Možno nejde o totálne znázornenie metodickej techniky herectva, no na hercov v tomto horore čaká nová divadelná hra. Obsadiť si jedno herecké miesto na divadelných doskách je obrovský luxus a všetci to vedia. Vie to aj mladá ambiciózna herečka Bianca, ktorá bojuje o hlavnú rolu. Okrem štandardných nástrah, ako sú stres, tlak režiséra a „prajnosť“ kolegov, sa bude musieť vysporiadať s experimentálnou technikou prípravy na hru. Samotné divadlo pre svojich hercov totiž vymyslí veľmi nepríjemné a desivé sústredenie.

Spoločne si vyskúšajú pobyt v opustenej psychiatrickej liečebni s údajnou desivou históriou. Nepôjde však o klasické nasávanie atmosféry. Herci budú experimentovať s nespavosťou. Po 120 hodinách bez spánku sa ľudské zmysly začnú trošku mýliť a nepracovať perfektne. No skupine hercov sa začnú diať hrozivejšie veci. Duša psychiatrickej liečebne ožije a svojim terorom minulosti objíme mysle hercov. V tej chvíli ich už spánok nezachráni. No mladá Bianca si to zrejme odnesie najviac, keď si ju vyhliadne zvláštna nadprirodzená entita.

Príbeh sa odohráva v roku 1984 a natáčalo sa v Španielsku a v Argentíne.

No Dormirás/You Shall Not Sleep je horor od režiséra Gustava Hernándeza, ktorý si si spravil meno hororom La Casa Muda (The Silent House, 2010) a neskôr natočil film Dios Local (2014). Scenár napísal Juma Fodde. Ten zrežíroval a napísal animovaný romantický horor Frondoso Edén del Corazón, ktorý sa nachádza v štádiu postprodukcie.

Vo filme si zahrali Belén Rueda, Eva De Dominici, Natalia De Molina, Germán Palacios, Eugenia Tobal a Juan Manuel Guilera.

No Dormirás/You Shall Not Sleep je z produkcie Bowfinger International Pictures, Tandem Films, White Films a Fox International Productions. V USA vyjde pod názvom You Shall Not Sleep cez 20th Century Fox. Film sa momentálne nachádza v štádiu produkcie a vyjde v roku 2018.

Teaser trailer:

Zábery z teaser traileru:

Plagát: