Preskočiť na obsah

Ellen Page v originálnom zombie filme The Cured

Ako to vyzerá po zombie epidémii?

Väčšina zombie filmov začína vypuknutím epidémie infekčného ochorenia neznámeho pôvodu a divákovi sa naskytne príležitosť sledovať akčnú bitku medzi infikovanými jedincami a zdravými preživšími. Premisou filmov býva pátranie po zázračnom lieku, ktorého nájdenie zachráni zvyšok chorej populácie alebo jeho neexistencia zrodí apokalyptický svet.

David Freyne sa so svojim filmom The Cured pozrie za záverečné titulky viacerých zombie počinov. The Cured totiž začína zvesťami o nájdení lieku na vírusové ochorenie, ktoré infikovaných mení na agresívne zombie kreatúry. Nový liek je úspešný takmer v 75% prípadoch ochorenia a tak sa začne natískať otázka integrácie bývalých zombíkov do spoločnosti.

Vyliečených stále strašia spomienky na svoju krvavú minulosť a ich štart nového života vôbec neuľahčuje postoj spoločnosti, ktorá v nich stále vidí monštrá a nie ľudské bytosti s potenciálom. Ich integrácia do pomaly sa zotavujúcej verejnosti je vykonávaná pod prísnym drobnohľadom armády a samotné začlenenie sa zrovna nekričí nádhernou slobodou a rovnosťou.

Vo filme The Cured bude divák sledovať príbeh Senana (Sam Keeley), ktorého sa po vyliečení ujme jeho švagriná (Ellen Page). Senan je stále zo všetkého zmetený, pocit viny za hrozivé činy zo svojej zombie minulosti ho požiera do až morku kostí. Nedokáže sa vysporiadať so svojimi konfliktnými emóciami a predstieranie mentálneho zdravia v prítomnosti ľudí, ktorým „nepriamo“ ublížil mu príde nesprávne a surreálne.

Napätie v uzdravujúcej sa spoločnosti sa bude snažiť zneužiť novovzniknutá teroristická organizácia, ktorá sa za pomoci nevyliečených zombie pacientov pokúsi o prevrat moci. Odkaz teroristov je jasný, ich činy sú hlasné a vystrašení ľudia začnú vyliečených členov novej spoločnosti vnímať ako možných spiacich agentov.

The Cured tak vyhráva politické tóny, znejúce ako pieseň našej doby. David Freyne svoj celovečerný debut postavil na svojom krátkom filme The First Wave (2014). V The Cured si zahrali Ellen Page, Sam Keeley, Tom Vaughan-Lawlor a Paula Malcomson.

The Cured je z produkcie Bac Films, Savage Productions, Tilted Pictures a o distribúciu sa postará IFC Films. Film vyjde 23. februára tohto roku.

Trailer:

Zábery z filmu: