Preskočiť na obsah

Duše zosnulých detí si chcú nájsť novú matku v horore The Perished

Stratené deti pod domom.

O nepríjemne desivej histórii silne katolíckeho Írska sme naposledy písali v súvislosti s hororom The Devil’s Doorway, ktorý bol inšpirovaný odhalením masového hrobu v blízkosti azylových domov pre padlé ženy. Tieto tzv. Magdalénske práčovne boli určené pre mladé sexuálne aktívne ženy, prostitútky či slobodné matky. Hanba za nekresťanské činy bola v Írsku do nedávnej minulosti kultúrne zakorenená do celej spoločnosti.

Írsky režisér Paddy Murphy sa vo svojom sociálnom horore The Perished rozhodol pozrieť na potraty a čím si žena v katolíckej spoločnosti môže po tomto rozhodnutí prejsť. Je potrebné pripomenúť, že ženy získali právo o slobodnom rozhodnutí podstúpenia potratu len pred necelým rokom, kedy občania zahlasovali za „áno“ s počtom 66,4%.

Druhým hororovým odhalením temnej minulosti katolíckej cirkvi bolo objavenie ďalšieho detského masového hrobu pod katolíckym domom starostlivosti Bon Secours Mother and Baby Home v meste Tuam. Toto centrum bolo prakticky sirotincom pre deti, ktoré sa narodili slobodným matkám. Matky boli od svojich detí oddelené a žili v osobitnej časti domova. O tieto deti sa neskôr starali mníšky do doby, kedy deti mohli ísť na adopciu.

Podozrenia o masovom hrobe žili v mysliach Írov desaťročia, veď oficiálne záznamy hovorili len o dvoch detských pohreboch. V roku 2017 sa všetky podozrenia ukázali byť pravdivé. V masovom hrobe v podzemných útrobách sirotinca sa našli pozostatky až 796 detí vo veku 35 týždňov až 3 rokov.

Aj tohto sa dotýka horor The Perished. Je o žene Sarah Dekker, ktorá sa po vykonaní svojho najťažšieho rozhodnutia podstúpiť potrat ocitne pod nátlakom hanby a pocitu viny. Vlastný partner ju opustí, matka ju prakticky vydedí a zo všetkých strán nepočuje nič iné len to, akej obrovskej chyby sa dopustila. Jej už tak mizerný mentálny stav začnú ničiť ľudia, ktorých považovala za rodinu a priateľov. Pod svoje krídla podpory si ju vezme kamarát. Navrhne jej stráviť čas na vidieku v starom farskom dome, kde si môže dať svoje pocity a myseľ do poriadku.

Sarah však netušila, že dom sa nachádza na detskom masovom hrobe a duše zosnulých detí si chcú nájsť svoju novú matku.

Trailer bol oficiálne predstavený na festivale Frightfest v Glasgowe 2.marca tohto roku. V rovnaký deň bol sprístupnený Patrónom na webe Patreon produkčnej spoločnosti Celtic Badger Media. Trailer sa exkluzívne dostal do redakcie Dreadcentral a to len pred pár dňami. Súčasťou článku je exkluzívny rozhovor s režisérom, takže ak si ho chcete prečítať v originálnom znení, nájdete ho tu.

Horor The Perished zrežíroval Paddy Murphy. Zahrali si v ňom Courtney McKeon, Fiach Kunz, Paul Fitzgerald, Noelle Clarke, Conor Lambert, Lisa Tyrrell, Oisin Robbins a Stephen Tubridy.

The Perished sa momentálne nachádza v štádiu post-produkcie a dátum vydania nie je známy.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

Značky: