Preskočiť na obsah

Druhá séria Exorcistu sa bude venovať inej posadnutej rodine

Druhá séria seriálového Exorcistu si prešla menším zemetrasením.

Aj keď nepochybne o filme Exorcista viete svoje a dokonca sme si históriu prešli v poslednom článku, nikdy nie je na škodu si informácie zopakovať.

Filmový Exorcista (The Exorcist, 1973) od Williama Friedkina je ikonický hororový film a zároveň adaptácia románu s rovnakým názvom od Williama Petra Blattyho z roku 1971. Príbeh o Regan MacNeil a démonovi s menom Pazuzu vďaka svojej filmovej podobe otvoril bránu démonickým posadnutostiam do kinematografie a odvtedy je possession subžáner jedným z najpopulárnejších hororových podžánrov vôbec.

Román a film boli inšpirované skutočnými udalosťami zo St. Louis z roku 1949, kedy jezuitský kňaz William S. Bowdern vykonal exorcizmus na chlapcovi, ktorý je známy ako Roland Doe. Rodičia si jeho agresívne správanie vysvetľovali vplyvom démonických síl. Katolícka cirkev v Spojených štátoch tento exorcizmus odobrila len ako tretí v histórii. Chlapec nakoniec zomrel.

William Peter Blatty o dvanásť rokov neskôr, teda v roku 1983, vydal pokračovanie svojho románu s názvom Legion. Jej filmovou adaptáciou je Exorcista III (Exorcist III, 1990). Okrem nich sú v univerze Exorcistu ešte filmy Exorcista II: Kacír (Exorcist II: Heretic, 1977), Exorcista: Počiatok (Exorcist: The Beginning, 2004) a Exorcista: Nadvláda zla (Dominion: Prequel to the Exorcist, 2005).

Čakanie na seriálovú adaptáciu sa skončilo 23. septembra v roku 2016, kedy stanica FOX dala šancu seriálovej verzii od Jeremyho Slatera. Ten vytvoril seriál The Exorcist ako pokračovanie ku klasickému filmu.

O niekoľko desať rokov neskôr po pôvodných udalostiach v Exorcistovi sa divák stretne s mladou študentkou Casey Rance, ktorú posadne starý známy démon Pazuzu. Pomôcť sa jej rozhodne uznávaný a veľmi uhladený miestny kňaz Tomas Ortega. K nemu sa však pridá nekonvenčný kňaz a skúsený exorcista Marcus Keane, ktorý je tŕňom v oku katolíckej cirkvi. Postupne zistia, že prípad Casey nie je len radovým posadnutím, ale prípravou na globálnu démonickú apokalypsu.

Aj napriek tomu, že sa prvá séria tešila pozitívnym ohlasom a čísla sa držali na krásnych hodnotách v rozmedzí 2.88 milión- 1.66 milión divákov cez jednu epizódu, budúcnosť seriálu bola po finále prvej série neistá. Stanica FOX sa síce vyjadrila, že sa jej páči kreatívny aspekt Exorcistu, oficiálne jej však nedala zelenú viac než 5 mesiacov po premiére finálnej epizódy prvej série.

No ale poďme k druhej sérii, o ktorej vyšli na povrch zaujímavé nové informácie. Aj keď sa prvá séria neskončila úplne definitívne a Pazuzu stále dýchal životom, druhá séria sa bude venovať úplne inej rodine, inému príbehu a s vysokou pravdepodobnosťou aj odlišnému démonovi.

V druhej sérii sa znovu stretneme s akčným exorcistickým triom. Tomas Ortega (Alfonso Herrera), Marcus Keane (Ben Daniels) a Father Bennett (Kurt Egyiawan) tak budú tvoriť tvrdé sväté jadro pri boji s démonickými silami. Naopak, Angela Rance (Geena Davis), Henry Rance (Alan Ruck), Casey Rance (Hannah Kasulka) a Kat Rance (Brianne Howey) zo seriálu odchádzajú.

Bude zaujímavé sledovať ďalšie posadnutie a ako bude zapadať do príbehu démonickej apokalyptickej nadvlády. Viac informácií nateraz nie je známych, no v prípade ich výskytu vás budeme informovať.

Trailer k prvej sérii: