Preskočiť na obsah

Dracula ožije pod rukami tvorcov seriálového Sherlocka

Dracula dostane vlastnú show.

Román Dracula, jeden z najznámejších literárnych gotických hororových útvarov, sa svojim významom zapísal do histórie zlatým písmom. Autor Bram Stoker ho napísal v roku 1897 a aj toto jeho dielo malo za následok to, že doteraz nesú ceny odovzdávané hororovým literárnym dielam jeho meno.

Príbeh o Draculovi, ktorý sa snaží dostať z Transylvánie do Anglicka pre vidinu čerstvej krvi a šírenia nemŕtveho prekliatia, pozná asi každý, a za svoje dlhé roky existencie sa dočkal viacerých filmových adaptácií. Aj keď išlo o nepriame adaptácie, Dracula sa filmovo šíril už v roku 1921 vďaka snímke Dracula’s Death. O rok neskôr prišiel slávny Nosferatu a komerčne úspešnou a oficiálne prvou filmovou adaptáciou bol Dracula od Universal Studios v roku 1931. Draculu stvárnil Bela Lugosi. V roku 1958 si ho vo filme The Horror of Dracula zahral slávny Christopher Lee.  Ten bol Draculom aj vo filme Count Dracula z roku 1970.

Vymenovať všetky filmy s Draculom by bolo náročné, nakoľko ich je vyše 220. Medzi najnovšie prírastky patria Dracula Untold (2014), Dracula Reborn (2015), či Tales of Dracula (2015).

Aj keď sa vo svete Dark Universe od Universal Studios plánuje úplne nový Dracula, je dosť možné, že ešte skôr sa dočkáme seriálu Dracula a to od tvorcov populárneho seriálu Sherlock (2010-), Stevena Moffata a Marka Gatissa. Gatiss v danom seriáli navyše stvárňuje Sherlockovho brata Mycrofta Holmesa. Steven Moffat okrem iného už 12 rokov (od roku 2005) pracuje na kultúrne významnom britskom seriáli Doctor Who, kde žezlo showrunnera prebral v roku 2009 a tento rok ho odovzdáva ďalej.

Steven a Mark svoju spoluprácu milujú a vždy mali v pláne venovať sa ďalšiemu spoločnému projektu. Fanúšikovia týchto dvoch tvorcov a hororu zároveň sa môžu tešiť na seriálové spracovanie románu Dracula. Aj keď nie je známe, či pôjde o vernú adaptáciu klasického románu alebo jeho modernizáciu, isté je to, že po vzore Sherlocka pôjde o sériu 90 minútových epizód. Na scenári sa pomaly pracuje a ak pôjde všetko podľa plánu, Draculu sa dočkáme v roku 2019 a to zrejme na televíznej stanici BBC.