Dom plný duchov vo filme podľa skutočnej udalosti

Winchester: The House That Ghosts Built prichádza s ochutnávkou.

V apríli sme priniesli informáciu o pripravovanom filme o živote Sarah Winchester, resp. o 38 rokov trvajúcom mysterióznom úseku jej života, ktorý bol silno ovplyvnený jej posadnutosťou neustále pristavovať nové miestnosti do jej priestranného sídla. Pochopiteľne, tento príbeh je tak plný rôznych supernaturálnych legiend, no mohla byť pravda inde? Viaceré teórie držiace sa pri zemi racionality pôsobia ešte desivejšie, než príbeh o duchoch.

Jedno sa však nemení, ide v prvom rade o osobu Sarah Winchester. Sarah Winchester, za slobodna Sarah Pardee, sa v roku 1840 narodila do rodiny bohatých pomerov. Ako v tej dobe bývalo zvykom, v roku 1862 si za muža vzala majetného Williama Winchestra, syna Olivera Winchestra, ktorý založil zbrojársku firmu známu pre výrobu pušiek Winchester.

V roku 1866 sa páru Sarah a Williamovi narodila dcéra Annie Pardee Winchester. Tá však o niekoľko týždňov zomrela na chorobu zvanú marazmus resp. nutričný marazmus, čo je forma malnutrície. Marazmus charakterizuje nedostatočné množstvo živín, hlavne proteínov a sacharidov. Tento zdravotný stav môžu spôsobiť aj vírusy, baktérie a iné infekčné ochorenia.

V roku 1880 zomrel Oliver Winchester a svoju slávnu firmu prenechal synovi Williamovi. Ten sa však po krátkej dobe nakazil tuberkulózou a zomrel pár mesiacov po smrti otca v roku 1881.

A od tohto momentu histórie sa začali diať zvláštne veci. Podľa jednej legendy Sarah navštívila bostonského spiritualistu Adama Coonsa, ktorý jej prezradil, že rod Winchestrovcov je prekliaty a posadnutý dušami obetí, ktoré padli pred hlavňami pušiek Winchester. Malo to vysvetliť zvláštne rodinné úmrtia. Adam Coons jej mal odporučiť, že ak chce žiť, musí sa odsťahovať na západ a začať stavať dom bez toho, aby niekedy prestala. Ak by prestala stavať dom, nahnevala by tým duše obetí a skončila by tam, kde jej manžel a svokor. Jej životopisec však túto legendu odmieta.

Je však historickým faktom, že sa v roku 1884 odsťahovala do Kalifornie spolu s jej sestrou a neterou. V San Jose kúpila farmársky osemizbový dom a začala stavať. Sarah Winchester údajne prirábala nové izby a miestnosti po celých 38 rokov až do jej smrti v roku 1922, i keď niektorí historici tvrdia, že tam boli isté pauzy. Údajne sa v dome nachádzalo až 500 rôznych miestností, no i pre neustále prerábanie sa zachovalo „len“ 161 izieb. Dom, známy aj ako Winchester Mystery House, je však záhadný pre rôzne slepé uličky, schody končiace v strope, či dvere, ktoré vedú jedine tak k nešťastnému pádu na chodník. Mnohé zvláštnosti sa historici snažili vysvetliť zemetrasením v roku 1906, po ktorom zostala Sarah uväznená v jednej z jej miestností. Nariadila teda, aby sa predná časť domu nedorábala. Ostatní si myslia, že chcela blúdiace duše zmiasť.

Pochopiteľne, najpopulárnejšou teóriu je práve tá spirituálna a že to Sarah naozaj robila z dôvodu uniknutia pred kliatbou a uspokojenia duchov. Iní zase tvrdia, že to bol jej mechanizmus vyrovnania sa so stratou jej manžela a dcéry. Stavanie ju držalo zamestnanú a neustála prítomnosť pracovníkov jej pomáhala. Niektorí pre zmenu tvrdia to, že Sarah jednoducho fascinovala architektúra. No sú aj takí, podľa ktorých bola Sarah naozaj posadnutá, ale viac nejakou mentálnou poruchou, ktorá v nej túto obsesívnu kompulziu stavať vyvolávala.

Nech už je pravda kdekoľvek, životný príbeh Sarah Winchester je smutný, zvláštny a v konečnom dôsledku aj desivý. Úplne ideálny pre hororové filmové spracovanie. Toho sa dočkáme 2. februára v roku 2018 od režisérskych súrodencov Spierigovcov, ktorí sú zodpovední za filmy Undead (2003), Daybreakers (2009), Predestination (2014) a Jigsaw (2017). Podľa režisérskeho dua sa diváci môžu tešiť na strašidelný príbeh plný emócií. Chcú vytvoriť film na štýl klasických hororov so strašidelnými domami, no majú v pláne vyrozprávať komplexný príbeh a divákom ukázať, že dom v živote Sarah znamenal omnoho viac.

Postavu Sarah Winchester stvárni oscarová Helen Mirren. Okrem nej si vo filme z produkcie Imagination Design Works a Blacklab Entertainment zahrali aj Jason Clarke, Sarah Snook a Angus Sampson.

Na informáciách z apríla sa zmenil len názov filmu. Winchester sa mení na Winchester: The House That Ghosts Built.

Teaser trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: