Diabol, duchovia, pohanstvo a život bez duší v estónskom unikáte November

Šedý November z Estónska.

Režisér Rainer Sarnet podľa literárnej predlohy Rehepapp od Andrusa Kivirähka divákom prerozpráva príbeh o láske a túžbe byť milovaný v bezfarebnej dobe.

Fantazijný horor November divákov presunie do Estónska 19. storočia, ktoré žije vlastným folklórom a východoeurópskou mytológiou posypanou pohanstvom. Miesto bohaté na čary, bosorky, vlkolakov a duchov totiž zažije príchod samotného diabla a blízky teror moru. Okrem nich sa blíži zima a boj o prežitie sprevádzajú krádeže medzi sebou, okrádanie Diabla, Ježiša a predaj vlastných duší.

I v takejto fantastickej a zároveň skutočnej temnote však žije láska, príťažlivosť a túžba milovať. Obyčajná Liina neskonale a z celého svojho srdca miluje dedinského fešáka Hansa. Jej snahy o jeho srdce však prekazí príchod nádhernej nemeckej barónky, ktorej obyčajný pohľad ulapí Hansovu dušu. Nikdy nemiloval tak silno a tak z nenazdajky ako práve teraz. Sny i jeho myseľ každú sekundu bažia len po možnosti dotknúť sa jej jemnej a hebkej pokožky, pobozkať ju, pohladiť ju a splynúť s krásou, akú v tmavom živote nikdy nezazrel.

Liina sa však odmietne vzdať bez boja a keď si nedokáže ukrojiť z Hansovho srdca svojpomocne, o výpomoc požiada bosorku.

Môžete však zabudnúť na nevinné čary a rituály. November so sebou prinesie dážď, ktorého černota pokropí i poslednú nevinnosť a dá odpoveď na otázku „Oplatí sa žiť bez duše?“

Film November je natočený kompletne v čiernobielej a minulý rok na Tribeca Film Festivale získal ocenenie za najlepšiu kinematografiu.

Za réžiou stojí Rainer Sarnet, ktorý sa inšpiroval literárnym dielom Rehepapp od Andrusa Kivirähka. Zahrali si v ňom Rea Lest, Jörgen Liik, Dieter Laser, Arvo Kukumägi, Katariina Unt, Taavi Eelmaa a iní.

November putuje po festivaloch už od minulého roka, no pri príležitosti oznámenia púte v USA od distribútora Oscilloscope Laboratories vyšiel anglický trailer. Film November sa pripravuje aj k vydaniu na fyzických nosičoch, dátum však nie je ešte známy.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

One comment

Comments are closed.