Preskočiť na obsah

Démonická entita ako následok sexuálnej represie

Sexuálna túžba a démoni v horore Angelica.

Možno je na to v súčastnosti náročné pomyslieť, no pred rokom 2017 a pred sexuálnou revolúciou v polovici 20. storočia bol sex tabu. Nie však len samotný akt intímnosti, ale všetko spojené s individuálnou sexualitou, mnohokrát súvisiacou so samotným rodom a pohlavím jedinca. Bezpečnosť pri sexe, zdravie a sloboda hlavne pre ženy prakticky neexistovali. Vytrpeli si to s veľkou prevahou práve ženy, ktoré boli (nielen) v týchto oblastiach spoločensky a kultúrne utláčané.

K tejto problematike sa vyjadrí aj horor Angelica, ktorý je zasadený do roku 1880 vo viktoriánskom Londýne. Divák v ňom uvidí obchodnú asistentku Constance, ktorá sa bezhlavo zamiluje do doktora Josepha Bartona. Páru sa podari pomerne rýchlo splodiť nový život s dievčenským menom Angelica, no samotný pôrod nebol prechádzkou ružovým sadom. Constance pri pôrode takmer umrela a mala obrovské šťastie, že je teraz schopná fungovať ako žena a matka. Jej neľahký pôrod, medicína v biednom stave a vrcholiaca sexuálna represia v Európe mali za následok jedno rozhodnutie: sexuálnu abstinenciu.

Constance bola prinútená zabudnúť na svoje sexuálne potreby, čo sa začne nezdravo prejavovať. Jej utlmená túžba a žiadostivosť sexuálnej nátury zrodia okrem psychologických problémov aj tie supernaturálne, keď sa démonická kreatúra prebudí do reality práve z hrozivých fantázií Constance. Táto nadprirodzená entita vie prechádzať dverami, stenami a neustále terorizuje nielen ju, ale i jej dcéru Angelicu. Pomôcť sa pokúsi asistentka s para-psychologickým talentom, no bude vedieť pomôcť?

Film Angelica využíva hororové prvky na prerozprávanie príbehu o nebezpečí sexuálnej represie a potláčaní individuálnej sexuality pod mylným dojmom morálnej nadradenosti a kultúrnych tradícií.

Horor zrežíroval Mitchell Lichtenstein (Teeth, Happy Tears) po vzore knižnej predlohy Arthura Phillipsa s rovnomenným názvom z roku 2007. Vo filme si zahrali Jena Malone, Ed Stoppard, Janet McTeer a Tovah Feldshuh.

Angelica z produkcie Pierpoline Films vyjde vďaka Freestyle Digital Media 17. novembra na VOD.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: