Preskočiť na obsah

Dávajte si pozor na to, koho si pridávate medzi priateľov na Facebooku

Nebezpečenstvá Facebooku v horore Friend Request.

Ak vám je názov filmu povedomý a momentálne zažívate déjà vu, nepanikárte. Film Friend Request vyšiel v UK už v roku 2016, konkrétne v apríli daného roku. No až teraz vyjde pre oblasť USA a na počesť sa fanúšikovia dočkali nového traileru. V apríli roku 2016 Horormagória.sk ešte nefungovala a tak si môžeme dovoliť horor Friend Request pripomenúť.

Sociálne siete sú dominantou našich životov už niekoľko rokov. Vieme, vieme. Mnohí z vás si teraz hovoria, že to pravda nie je a dbáte na „skutočný život“ a to je úplne fajn. No objektívnou pravdou je to, že sociálne siete sú, do istej miery, súčasťou života takmer každého z nás. Aj tento článok čítate preto, lebo vás ním otravoval Facebook.

Sociálne siete zanikajú a iné vzápätí vznikajú. Taký je kolobeh technológií a služieb. No existuje sociálna sieť, ktorej sa narozdiel od konkurencie podarilo nielen udržať si svoje postavenie, no naopak aj rásť. Ide o Facebook.

Sociálnej sieti Facebook pred niekoľkými rokmi viacerí experti predpokladali, že ustúpi do úzadia a pomalou stratou dôležitosti zahynie. No Facebooku sa podarilo narásť do obrovských rozmerov. V súčastnosti má viac než 2 miliardy aktívnych používateľov a na aplikácii Messenger je mesačne aktívnych 1,2 miliardy ľudí. Pre prirovnanie, sociálna sieť Twitter, populárna hlavne v USA, stratila za prvý štvrťrok tohto roku 2 milióny používateľov práve na ich najväčšom trhu.

Facebook robí niečo dobre a možnou odpoveďou je udalosť podobná tej vo filme Friend Request. Dobre, určite nie, chceli sme sa len nenápadne premostiť.

Laura sa radí medzi najpopulárnejšie dievčatá na svojej škole. Je objektívne pekná, sympatická, so skvelou rodinou a ešte sladším životom. Len na Facebooku má viac než 800 priateľov. No Laura je taká perfektná, že i napriek tomu sa neschováva za zapnutým offline módom.

Marina je presný opak Laury. Je záhadná, tichá, takmer nikto o nej nevie a jej životné problémy nezaujímajú absolútne nikoho. No Marina sa pokúsi dať svojmu životu poslednú šancu a pošle žiadosť o priateľstvo Laure. Ako sme spomínali, Laura je dokonalá osoba a tak si ju prijme medzi zvyšných 800 kamarátov.

Marina to naozaj nečakala a celá šťastná z tejto udalosti si vysvetlí situáciu po svojom. Začne skúšať nadväzovať kontakt s Laurou i mimo Facebooku. Snaží sa byť stále pri nej, na internete i mimo neho, čo Lauru začne unavovať a dopustí sa osudovej chyby. Odstráni si Marinu z priateľov.

Marina to neznesie dobre a po verejnej hádke a spácha samovraždu. Naživo cez web kameru, priamo pred Laurou. Pred finálnym aktom Laure sľúbi, že budú kamarátky navždy a horor sa mohol odštartovať.

Laurin život začne prenasledovať nahnevaná duša Mariny, ktorá jej prezradí, že jej zabije všetkých kamarátov, aby boli spolu navždy len ony dve. Okrem démonického vraždenia a prenasledovania sa Laure stane ešte desivejšia vec. Marina získa prístup na jej FB profil a začne úplne nová hrôzostrašná hra.

Ide však o počínanie Mariny alebo je za paranormálnymi terormi niečo väčšie? Kde sa to všetko končí?

Friend Request je od režiséra Simona Verhoevena a so scenárom mu pomohli Matthew Ballen a Philip Koch. Ide o film v anglickom znení z nemeckej produkcie, no natáčal sa v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike. Niektorí recenzenti označili Friended Request za svojskú verziu komerčne úspešnejšieho podobného hororu Unfriended (2014) z produkcie Blumhose Productions.

Vo filme si zahrali Alycia Debnam-Carey, William Moseley, Connor Paolo, Brit Morgan, Brooke Markham, Sean Marquette a Liesl Ahlers.

Friend Request vyšiel 22. apríla v roku 2016 v UK. V USA vyjde 22. septembra tohto roku a to vďaka distribučnej spoločnosti Freestyle Releasing.

Trailer:

Zábery z filmu:

Zábery z filmu: