Čo sa stalo 13. marca v roku 1997?

Čo sa stalo na oblohe nad Phoenixom 13. marca v roku 1997?

Predstava života mimo Zeme bola fascinujúca od čias existencie primitívnej ľudskej spoločnosti a prvého pohľadu na oblohu. Vedecký pokrok, odhalenie nepredstaviteľnej veľkosti vesmíru a množstva galaxií poháňali ľudskú zvedavosť a v mnohých prípadoch aj fantáziu u každého z nás minimálne raz za život (Ahoj TRAPPIST-1). Samota v širokom vesmíre jednoducho nepripadala nikdy do úvahy a každý nevysvetliteľný jav, zväčša na oblohe, dostal okamžite status UFO. „Skratka“ síce hovorí len o neidentifikovateľnom lietajúcom objekte, ale buďme k sebe úprimní, všetci na definíciu kašleme a UFO je jednoducho lietajúci koláč s okatými mužíkmi.

Naprieč históriou existuje niekoľko slávnych prípadov pozorovania UFO. Pripomeňme si tzv. Bitku nad Los Angeles z roku 1942, ikonickú haváriu v Roswelle, či zjavenie nad Washingtonom z roku 1952. Jedným pomerne legendárnym úkazom sú Svetlá nad Phoenixom alebo Phoenixské svetlá.

Táto udalosť sa stala 13. marca medzi treťou a šiestou hodinou ráno v roku 1997 na rozlohe približne 480 km od Nevady, cez Phoenix až po Tucson. Svetlá nad Phoenixom pozostávali z dvoch javov-  pohybujúcich sa svetiel v tvare „V“ a z nepohyblivých svetiel na oblohe. Druhý jav bol Letectvom Spojených štátov amerických vysvetlený ako spustenie svetlíc. Celý prvý jav bol údajne detailne nahratý videokamerou. Ten sa však stratil a existuje tak len zvláštny chaotický materiál s minimálnymi detailami.

Svedkov incidentov boli tisíce a mnohí naozaj tvrdili, že videli zvláštny „V“ objekt. Oficiálna verzia však tieto tvrdenia popiera.

Tak ako všetko kontroverzné, aj toto bolo a bude sporom medzi skeptikmi a ufológmi do momentu reálneho blízkeho stretnutia tretieho druhu.

Kým sa tak stane a mimozemská rasa autenticitu javov na oblohe z 13. marca roku 1997 vysvetlí, budeme sa musieť spoliehať na realistické vysvetlenia, tvrdenia svedkov a filmy.

Temné filmové svetlo chce do príbehu priniesť režisér Justin Barber a produkcia zodpovedná aj za filmy ako Marťan (2015) a 300 (2006).

Found footage horor Phoenix Forgotten nás prenesie do dvoch časových období. 23. júla v roku 1997, len niekoľko mesiacov po spozorovaní UFO, budeme svedkami zmiznutia troch vysokoškolákov a amatérskych filmárov, ktorí stanovali na púšti pri Phoenixe za účelom dokumentácie ich pátrania po pravde stojacej za udalosťami z 13. marca.

Druhá časová línia bude o dvadsať rokov neskôr, kde sa na záhadné zmiznutie študentov rozhodne pozrieť dokumentaristka Sarah Bishop za pomoci mladšieho súrodenca jedného z nezvestných. Obe sa dočkajú neuveriteľného šoku po nájdení kazety z osudovej noci.

Phoenix Forgotten vyjde 21. apríla a zahrali si v ňom aj Luke Roberts, Chelsea Lopez a Justin Matthews.

Trailer: