Preskočiť na obsah

Bude z filmu Life legenda sci-fi hororu?

Sci-Fi horor Life od Daniela Espinosu má potenciál stať sa členom hororovej smotánky.

Daniel Espinosa, renomovaný režisér snímkov Safe House (2012) a Child 44 (2015) dokázal k svojim projektom prilákať herecké esá akými sú Denzel Washington, Tom Hardy, či Gary Oldman. Niet preto žiadnym prekvapením, že mu na nový film Life prikývli hneď rovno dve gigantické hollywoodske mená, Ryan Reynolds (The Amityville Horror, Definitely Maybe, Chaos Theory, X-Men Origins: Wolverine, Safe House, Deadpool) a Jake Gyllenhaal (Donnie Darko, Zodiac, Source Code, End of Watch, Enemy, Nightcrawler, Southpaw, Nocturnal Animals). Pri Reynoldsovi to však ani nie je taká záhada, nakoľko so scenáristickým duom Paulom Wernickom a Rhettom Reesom pracoval na filme Deadpool (2016) a s režisérom D. Espinosom pracoval na filme Safe House (2012). Wenick a Reese sú známi aj vďaka práci na už kultovej hororovej komédii Zombieland (2009) a úpenlivo pracujú na pokračovaní Zombieland 2. V roku 2018 im taktiež vyjde Deadpool 2.

Life divákom ukáže, ako honba za objavením mimozemského života nemusí dopadnúť podľa optimistických predstáv. Posádke na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa totiž podarí niečo neskutočné. Poprvýkrát v histórii lokalizujú mimozemský organizmus, ktorý sa rozhodnú podrobiť testom priamo na ISS. Čo je však zaujímavejšie je to, že tento drobný život na svojich nevyvinutých pleciach nesie zánik života na Marse. Ako sa to tomuto organizmu podarilo nie je známe a aj na to bude chcieť posádka prísť.

Tento dôkaz extraterestriálneho života začne preukazovať flexibilnú adaptívnosť k prostrediu a rapídny organický rast. Posádka natešená z historického objavu tak zostane uväznená s organizmom, ktorý sa ocitne v izolácii neznámeho prostredia patriacemu ľudskej rase.

Čo však Life odlišuje od radu podobnej sci-fi hororovej tvorby je podanie príbehu a uhol pohľadu z akého by sa mal divák ideálne pozerať. Divák zažije vnútorný konflikt v tom, komu má k prežitiu fandiť. Na jednej strane ľudská posádka hľadajúca odpovede na otázky, ktoré sa už spýtal každý z nás, a na strane druhej uväznený „mimozemšťan“, ktorý len reaguje na vonkajšie podnety a snaží sa o to o čo každý živý organizmus- prežiť.

Toto mimozemské stvorenie totiž nie je prirodzene agresívne, ale adaptuje sa. Člen posádky Rory Adams (Ryan Reynolds) začne byť agresívny a takým istým spôsobom zareaguje „To“. Naopak, Dr. David Jordan (Jake Gyllenhaal) pozoruhodný organizmus privíta vedeckou zvedavosťou a to isté sa mu dostane. Film tak okrem hororu do myslí divákov spustí sondu kolektívneho psyché ľudskej rasy, nášho vzťahu k sebe samým, k planéte a zodpovednosti voči iným živočíšnym druhom.

Life tak svojim nečiernobielym prezentovaním hororových udalostí na Medzinárodnej vesmírnej stanici dostáva iný rozmer a okrem dokonalého strachu a napätia sa divák dočká aj príjemného premýšľania. Kto je v skutočnosti votrelec?

Life od D. Espinosu má jednoznačný potenciál patriť medzi najlepšie moderné sci-fi hororové filmy, či sa zaradí medzi kultové legendy ako The Thing a Alien ukáže len čas.

Vo filme si okrem Jakea Gyllenhaala a Ryana Reynoldsa zahrali aj Rebecca Ferguson, Hiroyuki Sanada, Ariyon Bakare a Olga Dihovichnaya.

Life sa dočká slovenskej kino premiéry už zajtra 23. marca.

1 názor na “Bude z filmu Life legenda sci-fi hororu?”

  1. Pingback: Na Zombieland 2 sa úpenlivo pracuje - Horormagória

Komentáre sú uzavreté.