10 uzimených hororov na tohtoročné sviatky

I napriek tomu, že k uzimenému obdobiu patria filmy Sám doma a Pelíšky, hororový fanúšik sa na rodinné sviatky a pokoj pripravuje (aj) sledovaním zasnežených a vianočných hororov. Tak ako mnohé rodinné klasiky, aj zakrvavené a desivé filmy dokážu mať svoje čaro. Tu sme si pre vás pripravili 10 filmov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Better Watch Out (2017)

Better Watch Out je príjemný vianočný horor od režiséra Chrisa Peckovera, ktorého fanúšikovia hororu poznajú vďaka found footage/mockumentary hororu Undocumented (2010). Tento film si vyslúžil niekoľko festivalových ocenení a predstavuje (ne)tradičný príbeh o opatrovateľke Ashley a 12 ročnom Lukeovi, ktorí sa ocitnú pod útokom nezvyčajných votrelcov.

The Children (2008)

Sviatočný horor The Children od Toma Shanklanda si užijú všetci tí, ktorí na detskú nevinnosť proste neveria. Za tými milými tváričkami sa môže skrývať hocičo, no v tomto prípade ide o beštiálne vraždenie. Ono, rodinný novoročný oddych v obklopení snehu možno znie idylicky, no keď detská záhadne ochorejú a z ničoho nič začnú vraždiť svojich rodičov, všetká zábava sa skončí.

Pontypool (2008)

Pontypool je horor, o ktorom by malo vedieť rozhodne viac ľudí, než tomu momentálne je. Úspešný román Pontypool Changes Everything do filmovej podoby adaptovali režisér Bruce McDonald a samotný autor Tony Burgess.

Dej je zasadený do zasneženého drobného mestečka Pontypool v kanadskom Ontariu, no samotný príbeh sa odohráva v komornom prostredí lokálneho rádia. Zabávač a hlásateľ Grant Mazzy však dostane kryptickú správu o nebezpečenstve za dverami jeho rádia. Grantovi nezostáva nič iné, než prečkať neviditeľnú hrôzu a zabaviť miestnych poslucháčov.

Čo sa však vonku skutočne deje? Nuž, rozšíril sa zvláštny vírus, ktorý obete privádza do absolútneho šialenstva. Čo film robí výnimočným je nový pohľad na zombie subžáner a skvelý dialóg.

Låt den rätte komma in (2008)

Upírsky román Nech vojde ten pravý od spisovateľa Johna Ajvide Lindqvista sa dočkal jedinej legitímnej filmovej adaptácie v roku 2008 pod režisérskym dohľadom Tomasa Alfredsona. Čo keby ste sa aj vy zamilovali do niekoho, kto k prežitiu potrebuje ľudskú krv? Kým sa vám to prihodí, skúste sa poučiť z osudu Oskara a Eli.

Misery (1990)

Stephen King a kvalita filmových spracovaní jeho diel je hra na náhodu, no Rob Reiner so svojou verziou klasiky Misery trafil do čierneho. I keď inšpiráciou pre Kinga boli jeho nepríjemné závislosti, samotný príbeh je o citlivosti čitateľov-fanúšikov. Spisovateľa Paula Sheldona po autohavárii v snehovej metelici zachráni bývalá zdravotná sestra Annie Wilkes. Tá je okrem toho aj obrovská fanúšička Paula.

V dome v horách sa ho snaží vzkriesiť, no keď sa dozvie, že sa Paul vo svojej ďalšej knihe zbavil jej obľúbenej postavy, dostane skvelý nápad… a Paul? Preňho sa začne boj o prežitie.

Christmas Evil/ You Better Watch Out (1980)

L. Jacksonov pôvodne obskúrny vianočný horor sa za posledné dve desaťročia premenil na ikonický žánrový kúsok. Bizarný film o pracovníkovi v továrni na hračky, ktorý má od detstva traumu z pohľadu na Santu obchytkávajúceho jeho mamu, je plný krvavej zábavy a zimnej „depresie“.

Výrobca hračiek Harry je totiž posadnutý Vianocami a z presvedčenia o tom, že on je ten jediný pravý Santa Klaus, začne nekontrolovateľne strácať rozum. K stabilite mu už vonkoncom nepomôže fakt, že si v práci z neho robia srandu…

Silent Night (2012)

Zábavný slasher od Stevena C. Millera je príjemnou sviatočnou jednohubkou s odkazmi na klasiku Silent Night, Deadly Night. Vražedný Santa Klaus má svoj zoznam mien, no jeho darčeky rozhodne nikoho nepotešia. Polícia sa síce snaží zo všetkých síl psychopata dolapiť, no počas Vianoc je bradatých chlapov plné mesto.

Ak by vám Vianoce dokázal spríjemniť Santa s plameňometom, filmu dajte šancu.

I Am Not a Serial Killer (2016)

Tento film od Billyho O’Briena je založený na rovnomennom románe Dana Wellsa. V roku vydania sa dostal do nášho zoznamu najlepších filmov.

John je sympatický sociopat, ktorému terapeut pomáha nikoho nezabiť. Privyrába si v maminej pitevni, snaží sa predstierať, že je normálny a ku každému provokatérovi je úmyselne milý. Mimo iného má záľubu v sériových vrahoch. Preto začne byť celý bez seba, keď sa v jeho mestečku jeden naozaj vyskytne. No tento sériový vrah je od tých ostatných trochu iný…

Whoever Slew Auntie Roo? (1971)

Curtis Harrington zrežíroval veľmi bizarnú verziu Janka a Marienky zasadenú do 20. rokov 20. storočia v Anglicku. Vdova známa ako „Tetuška Roo“ prišla o svoju dcéru veľmi smutným a tragickým spôsobom. Toto prázdno sa každý rok snaží zaplniť organizovaním vianočnej oslavy pre poslušné deti z miestneho sirotinca.

Počas jedných Vianoc sa však na oslavu dostanú aj dve neposlušné deti – sestra a brat. Tetuška Roo to od rodinnej tragédie nemá v hlave úplne v poriadku a začne byť presvedčená o tom, že drobné dievčatko je jej zosnulá dcéra. Tetuška Roo nechce o svoju dcéru opäť prísť a preto sa ju rozhodne schovať do podkrovia…

Krampus (2015)

Filmár Michael Dougherty má talent na sviatočné horory. Je zodpovedný za modernú halloweensku klasiku Trick ‚r Treat (2007) a v roku 2015 mu vyšiel vianočný horor Krampus. Aj ten sa takmer okamžite po decembrovej premiére zaradil medzi filmy, na ktoré hororový fanúšik nedá dopustiť.

Príbeh plný irónie, komédie a legitímneho hororu diváka poteší starovekou démonickou silou postavy Krampusa. Tento film sme sem jednoducho museli zaradiť i napriek tomu, že sa objavil v našom vianočnom zozname z roku 2016. Krampus musí byť každý rok – bodka.