10 hororových filmov na Halloween

Blíži sa Halloween a spolu s ním aj vlna hororových nálad. Ide o obdobie, počas ktorého sa takmer každý jeden človek stane aspoň čiastočným fanúšikom hororu, strachu a príšer. Práve v tomto jesennom čase sa začínajú strašidelným filmom venovať i médiá, ktoré tento žáner nemajú v „popise práce“. Odporúčania na tie najlepšie hororové filmy na Halloween sú všade, no len exkluzívne, ehm, u nás nájdete tie najlepšie kúsky!

Totižto, Halloween pre nás nie je len o strachu. Halloween ako sviatok má špecifickú atmosféru. Je plná zábavy, desu a predstierania, že supernaturálna hrôza predsa len existuje. Či už ho ako hororový fanúšik plánujete Halloween stráviť s drinkom v ruke, s polovičkou pod dekou alebo pod perinou a sám s pozadím dialógu s transatlantickým prízvukom starých filmov, máme váš chrbát!

Preskúmajte náš dôkladný výber 10 hororových filmov ideálnych na Halloween.

The Lost Boys (1987)

The Lost Boys od Joela Schumachera je upírsky film, ktorý jednoducho musí vidieť každý, kto sa označuje za fanúšika hororu. To nie je náš výmysel, je to zakotvený fakt. Ide o zábavný a desivo čarovný legendárny počin, ktorý vám ukáže časy, v ktorých byť upírom bolo cool. The Lost Boys v sebe navyše skrýva geniálny soundtrack, takže o halloweensky večer budete mať postarané.

Alyce Kills (2011)

Jay Lee rozhodne nie je režisér, ktorý sa do hororu zahryzol so všetkou serióznosťou. Veď stojí za filmami ako Zombie Strippers! a The Slaughter. No jeho „neskorší“ počin Alyce resp. Alyce Kills z roku 2011 má svoje čaro. Rozhodne nejde o film, ktorý budete odporúčať pri rozkaze „Poraď mi nejaký horor, dík…“, no na jednu noc rozhodne zabaví.

Je o Alyce, ktorá nechtiac pomôže k smrti svojej kamarátky a odvtedy ju prenasledujú vina, strach i duch zosnulej. To začne mať veľmi negatívny dopad na jej mentálne zdravie a upadne do víru násilia, drôg a sexu.

The Innocents (1961)

Napínavý, desivý a s ikonickým zvratom, horor The Innocents od Jacka Claytona patrí medzi povinné výbavy každého hororového fanatika. I napriek tomu, že je tento film takmer 60 rokov starý, stále dokáže vyvolať zimomriavky. Táto adaptácia poviedky The Turn of the Screw od Henryho Jamesa rozpráva príbeh o pani Giddensovej, ktorá sa na obrovskom pozemku a v obrovskom dome stará o siroty Floru a Milesa. Pani Giddensová však začne byť presvedčená o tom, že pozemok je zaplnený duchmi a siroty sú posadnuté nepríjemnými entitami…

Taste of Fear (1961)

Taste of Fear je horor, ktorý vo vás vyvolá pocity ako žiadny iný. Britská klasika zo slávnej produkcie Hammer Films a od režiséra Setha Holta je o k vozíčku pripútanej mladej Penny, ktorá sa po smrti svojej rozvedenej matky a na požiadanie otca vráti do jeho domu na krásnom pozemku. Po príchode sa však od nevlastnej matky dozvie, že otec je momentálne preč. Problém je však v tom, že Penny svojho otca videla na viacerých miestach – a mŕtveho. Blúzni alebo s ňou niekto hrá šialenú hru?

Housebound (2014)

Housebound od Gerarda Johnstonea je jednou z tých rarít, ktoré aj ako hororové komédie vedia vystrašiť a prekvapiť. Filmu sa to zrejme podarilo aj preto, že namiesto preafektovanej komédie využíva čierny humor. Samotný film je o Kylie, ktorú súd odsúdil na domáce väzenie. Musela sa tak vrátiť do domu, v ktorom vyrastala. V ňom jej však na dlhú dobu bude robiť spoločnosť vlastná ukecaná matka Miriam, ktorá je navyše presvedčená o tom, že dom obývajú mŕtve duše…

Kylie jej rečiam neverí, pokým však aj ona sama nezapočuje zvláštne zvuky medzi tenkými stenami domu…

Nurse 3-D (2013)

Neideme predstierať, že Nurse 3-D od D. Aarniokoskiho je filmovým snom každého intelektuála. Je to však stále veľmi zábavný, krvavý, násilný a sexy horor, ktorý poteší mužské oko zvodnou Pazou de la Huertou a ženské srdce brutálnymi vraždami mužov. Zdravotná sestra Abby má totiž aj druhé zamestnanie – zvádza podvádzajúcich ženatých mužov, ktorým veľmi fyzicky vysvetlí, že podvádzať sa nemá.

The Old Dark House (1932)

The Old Dark House od Jamesa Whalea v sebe skrýva herecký žánrový klenot v podobe Borisa Karloffa a spolu s ním aj unikátnu melancholickú atmosféru, ktorá sa tiahne celým filmom. Táto geniálna adaptácia rovnomenného románu J.B. Priestleyho divákom predstaví šialene daždivú noc, pred ktorou nájde trojica cestovateľov úkryt v dome bizarnej rodiny. Čaká ich naozaj surreálne hororový zážitok plný zvláštnych situácií a strachu. Film je popretkávaný svojským humorom, ktorý podčiarkuje jedinečný zážitok.

The Legend of Hell House (1973)

The Legend of Hell House od Johna Hougha a z pera slávneho Richarda Mathesona vás poteší fyzikom Lionelom Barrettom a jeho túžbou zachytiť paranormálno a odpoveď na otázku, či jestvuje život po smrti.

So svojou ženou, médiom a jediným preživším z poslednej návštevy sa pozrie do vnútra slávneho domu Belasco. Údajne v ňom strašia obete sériového vraha, niekdajšieho majiteľa pozemku. Všetci návštevníci sa v dome buď zbláznili alebo záhadne umreli. Podarí sa tomuto tímu vyriešiť záhadu slávneho „pekelného domu“?

Evil Dead (2013)

Evil Dead z roku 2013 patrí medzi tie najlepšie hororové reštarty a to aj z toho dôvodu, že technicky ide o štvrtý dodatok k slávnej originálnej trilógii. Aj napriek puristom, ktorí teraz pľujú na obrazovky, režisérsky debutant Fede Alvarez spravil skvelú robotu. Niet sa čomu čudovať, veď mu s produkciou pomáhali veteráni Sam Raimi a Bruce Campbell.

„Moderný“ Evil Dead je šialene zábavný, brutálny, krvavý a vo viacerých momentoch hrôzostrašný. Ideálny na Halloween.

The Collector (2009)

The Collector od Marcusa Dunstana a Patricka Meltona má všetko potrebné na nikdy nenudiaci horor. Nájdete v ňom R-kové násilie, pasce, psychopata s peknou maskou a morálne ponaučenie o tom, že kradnúť sa nemá. Tento home invasion/torture porn filmík je super spestrením pekného hororového večera.