10 hororov so ženami v hlavných úlohách

Mesiac žien v horore vo finále.

Mesiac žien v horore sa končí a preto sme si pripravili zoznam filmov, v ktorých je možné nájsť silné, zaujímavé alebo nezvyčajné ženské postavy v hlavných úlohách. Pochopiteľne, nenájdete tu všetky filmy a rozhodli sme sa vynechať i viaceré klasiky. Veríme však, že výber týchto 10 hororov je pestrou zbierkou ženských postáv, ktoré stoja za to.

The House of the Devil (2009)

Režisér Ti West v roku 2009 priniesol atmosférický retro horor, v ktorom si Samantha Hughes (Jocelin Donahue) nájde svoj najhorší opatrovateľský job na svete. I napriek tomu, že (spoiler) záver filmu pre ňu nedopadne najlepšie, Samantha je v tomto prípade stelesnením odvahy, nepoddajnosti a snahy mať svoj osud vo vlastných rukách do úplného konca.

 

Alien (1979)

Sci-fi hororovú sériu Alien snáď ani nie je potrebné predstavovať. Všetko to však začalo prvým filmom Alien od Ridleyho Scotta, v ktorom sa predstavila Sigourney Weaver ako ikonická Ellen Ripley. Postava Ripley bola pôvodne napísaná pre mužskú rolu. Aj vďaka tejto „náhode“ ju preto obišli všetky neduhy lepiace sa na ženy v hororových filmoch. Ripley patrí medzi najslávnejšie predstaviteľky archetypu Final Girl.

 

Halloween (1978)

John Carpenter v roku 1978 svojim hororom Halloween vytvoril model slasheru, ktorý je replikovaný až dodnes. Podľa akademikov však patrí aj medzi prvé horory predstavujúce spomínaný archetyp Final Girl. V tomto prípade ho stvárnila Jamie Lee Curtis ako Laurie Strode, biologická sestra maskovaného vraha Michaela Myersa.

Narozdiel od stereotypných hlúpych tínedžerov, Laurie dokázala bojovať do konca svojich síl vďaka svojej inteligencii a schopnosti racionálne vyhodnocovať stresové situácie a hroziace nebezpečenstvo. I keď ju v závere zachránil Dr. Sam Loomis, nič to neberie na jej dôležitosti nielen v hororovom žánri.

 

The Innkeepers (2011)

Keď predchádzajúce dve ženské postavy mali až hrdinský a silný charakter, v prípade Claire (Sara Paxton) v paranormálnom horore The Innkeepers od Ti Westa, ide o zaujímavý protipól. Nieže by Claire chýbala odvaha, avšak divákov záujme tým, ako veľmi „normálna“ je. Claire je záhady milujúca obyčajná baba, s ktorou sa môže stotožniť bez rozdielu každý a to ju robí jedinečnou.

O to viac sa hororový divák vžije do jej kože, keď sa spolu s kolegom Lukom pustia do paranormálneho vyšetrovania čoskoro končiaceho hotela. V ňom údajne straší duch obesenej nevesty Madeline O’Malley. Claire a Luke si tak poslednú pracovnú noc určite užijú.

 

The Cat and the Canary (1927)

Paul Leni a Robert F. Hill v roku 1927 adaptovali divadelnú hru od Johna Willarda a výsledný nemý film The Cat and the Canary vrhol herečku Lauru La Plante medzi „divoké mačky.“ Ako Annabelle West bola totiž neterou boháča Cyrusa Westa, ktorý pred smrťou uviedol svoj závet do platnosti presne na 20. výročie jeho smrti.

Keďže jeho blízka rodina netušila, kto zdedí majetok a slávne rodinné diamanty, všetci sa stretli v jeho dome pod dohľadom právnika Rogera Crosbyho. Ten slávnostne odpečatil závet a všetci v jednom klbku sa dozvedeli, že dedičkou je práve Annabelle. Jedinou podmienkou pre získanie majetku Cyrus uviedol zdravý mentálny stav dediča. Týmto slovom sa započala hra, v ktorej Annabelle bojovala nielen sama so sebou, svojou mysľou, vražedným mačacím vrahom, ale i so svojou rodinou.

 

Oculus (2013)

Mike Flanagan v roku 2013 dokázal dve veci: úspešne adaptovať svoj krátky film a spraviť zo staršej sestry človeka, ktorému záleží na bratovi. V supernaturálnom horore s čarovným zrkadlom sa totiž o dva roky staršia sestra Kaylie (Karen Gillan) pustí do boja so zrkadlovým svetom hororu, len aby bratovi Timovi ukázala, že za incident pred 11 rokmi nie je zodpovedný on.

 

The Descent (2005)

Ak nás v roku 2005 niečo Neil Marshall naučil, tak to, že nemáme liezť do jaskýň a v prípade zavalenia východu radšej pokojne čakať na smrť. Šestica kamarátok sa totiž vydala na jaskynné dobrodružstvo do Apalačských vrchov, kde ich po zostupe hlbšie uväzní kolaps jedného z jaskynných priechodov.

Sarah (Shauna Macdonald), Juno (Natalie Mendoza), Beth (Alex Reid), Rebecca (Saskia Mulder), Sam (MyAnna Buring) a Holly (Nora-Jane Noone) tak zostanú napospas šťastiu, inštinktu a záhadným humanoidným netvorom. Keby o nich vedeli, možno by sa nerozhodli po nezhodách rozdeliť a ísť vlastnými cestami.

 

May (2002)

May Dove Canady (Angela Bettis) rozhodne nepatrí medzi bežné úkazy v spoločnosti, avšak i napriek tomu je celkom jednoduché vžiť sa do jej kože. Jej detstvo bolo tragické a preplnené traumou. I kvôli tomu sa nevedela zaradiť do spoločnosti a všetky snahy o nadviazanie vzťahu s ľuďmi vždy zlyhali. Jej jedinou kamarátkou je bábika Suzie a ani pokus o vzťah s Adamom nedopadol najlepšie.

Keď stratí všetku vieru v samu seba a i v ľudí naokolo, dá na radu svojej matky, ktorá jej poradila „Ak nemáš priateľov, sprav si ich.“ Táto rada vyústi do morbídnej interpretácie, keď May začne vraždiť ľudí a robiť si z nich najlepších kamarátov, akých kedy mala.

Ak sa cítite sami, radšej nedávajte na radu režiséra Luckyho Mckeeho.

 

The Caller (2011)

The Caller od Matthewa Parkhilla zaujme hlavne konceptom záhadných telefonátov z minulosti, ktoré postupne naberajú na hororovej intenzite. Pre volajúcu Rose sa však stane osudným to, že na druhom konci stojí čerstvo rozvedená Mary (Rachelle Lefevre). Jej vzťah so Stevenom stroskotal hlavne kvôli prejavujúcej sa násilnej povahe.

Posledné, čo Mary potrebuje, je riešiť hororový časový paradox, preto urobí všetko preto, aby sa Rose zbavila… a možno nielen jej.

 

You’re Next (2011)

Adam Wingard filmom You’re Next oživil home invasion subžáner a to aj vďaka šikovnému motívu maskovaných vrahov.

Celý „zvierací“ masaker sa odohrá počas rodinného stretnutia klanu Davisoncov, ktorých členov jedného po druhom začnú loviť vrahovia so zvieracími maskami. Čo však vrahovia nevedeli je to, že Erin (Sharni Vinson), priateľka Crispiana Davisona, mala za otca vždy pripraveného Beara Gryllsa, a tak jej lovecký inštinkt a silne vybudovaný pud sebazáchovy pomôžu prežiť krvavé peklo.