Preskočiť na obsah

10 hororov, ktoré vás pripravia na začiatok školského roka

Ktoré horory sú ideálne pre úspešný začiatok školského roka?

Len nedávno sme vytvorili zoznam 10 hororov, ktoré vám mali spríjemniť leto. No čas utiekol ako voda a už vám musíme do školských tašiek pribaliť hororové desiate.

My vieme, neustále pripomínanie začiatku školského roka je to posledné, čo študent potrebuje. Predsa len, končí sa nádherný čas absolútnej slobody, zábavy, slnečných lúčov, bozkávania sa v horúcom daždi. Jedinou dilemou posledné dva mesiace bolo to, či sa zobudiť ráno o siedmej a užiť si čo najdlhšie vidno, alebo dospať poslednú noc a začať deň o druhej poobede.

Teraz sa však znovu začne šedý čas núteného vstávania, cestovania v preplnených autobusoch a vlakoch, trpenia osobnostne prázdnych učiteľov a učenia sa na testy, lebo si nemôžete dovoliť opäť robiť reparát.

Posledné dni nerobíte nič iné, než to, že sa snažíte upokojiť samých seba o tom, že škola je v podstate fajn. Upokojujete sa kolektívom a kamarátmi, ktorých v skutočnosti vo svojom vnútri nenávidíte. Hovoríte si, že sa začnete konečne učiť a prihlásite sa hneď v úvode roka, aby ste mohli mať pokoj po zvyšok polroka, aj keď všetci vieme, že to necháte na poslednú chvíľu, keď sa budete topiť v strese a nervozite.

Nič vám nepomôže. Ste stratení a i napriek pár dňoch voľna vás čaká 10 mesiacov utrpenia.

Ale nemajte strach, na to sme tu my. Ako hororoví fanúšikovia vieme, že ak niečo dokáže pomôcť, sú to práve hororové filmy. Umožnia vám zabudnúť na školu a prehnané virtuálne násilie uvoľní hromadiacu sa agresivitu.

Tu je 10 filmov, ktoré sme pre vás vybrali:

Cooties (2014)

Hororová komédia, ktorú pomohol napísať Leigh Whannell (Saw, Dead Silence, Insidious) a v ktorej hrá geniálny Rainn Wilson aka Dwight z legendárneho seriálu The Office (US) a Elijah Wood aka Frodo z The Lord of the Rings, prípadne psychopat z hororu Maniac (2012)? Sem s ňou!

Navyše, čo znie lepšie ako premisa vírusového ochorenia, ktoré sa šíri kuracími nugetkami a robí zombíkov z predpubertálnych detí? Všetci dospelí zamestnanci školy tak zostanú v obkľúčení malých hladných maniakov.

 

Jennifer’s Body (2009)

Megan Fox možno nikdy nepatrila medzi najtalentovanejšie herečky, no pred plastickými operáciami patrila medzi niečo, čo bulvárne média nazývajú „sex symbolmi.“ Preto nebolo vôbec prekvapením, že prikývla na rolu atraktívnej roztlieskavačky, ktorú posadne démon Succubus a vydá sa na cestu zvádzania svojich spolužiakov, ktorých privedie k malej smrti… alebo smrti ako takej.

 

Prom Night (1980)

Prom Night patrí medzi tie lepšie slashery 80. rokov a navyše sa vo filme predstavila ikonická „scream queen“ Jamie Lee Curtis. Príbeh je o štvorici študentov, ktorí sa chystajú na obrovský maturitný večierok. Bohužiaľ, maskovaný vrah sa im ho rozhodne prekaziť. Štvorica spolužiakov bola pred 6 rokmi zodpovedná za úmrtie jedného žiaka. Žeby išlo o neskorú pomstu? Možno áno, možno nie.

Prom Night sa dočkal prerábky v roku 2008.

 

Carrie (1976)

Túto filmovú adaptáciu hororového rovnomenného románu od Stephena Kinga asi nie je nutné predstavovať. Carrie White je introvertka a veľmi hanblivá, za čo môže jej nábožensky fanatická matka, ktorá ju držala vždy pod zámkom. No keď ju spolužiaci verejne zahanbia, prebudia sa v nej telekinetické schopnosti. Ukáže sa, že šikana nezostane vždy nepotrestaná. Okrem toho, Sissy Spacek je tu geniálna a mladého Johna Travoltu tu môžete vidieť tiež.

Keby ste veľmi chceli, môžete si pozrieť filmovú adaptáciu z roku 2013.

 

The Faculty (1998)

Áno, opäť Elijah Wood. Tentokrát vo svojom mladom veku a vo filme od režiséra Roberta Rodrigueza (Planet Terror, Sin City). Scenár napísal legendárny Kevin Williamson, ktorého prácu ste videli vo forme hororovej série Scream.

Zdá sa vám, že vaši profesori sú občas naozaj zvláštni? Akoby neboli z tohto sveta? Na tento desivý a neprekvapivý fakt prídu študenti vo filme The Faculty. Usaďte sa a užite si jazdu po ceste absurdnej zábavy.

 

 

Suicide Club (Suicide Circle, Jisatsu sâkuru, 2001)

Vážne sme chceli spraviť nejaký vtip o tom, ako majú študenti občas chuť zabiť sa, no nebolo by to úplne ideálne. Film Suicide Club rozhodne nepatrí medzi skvosty kinematografie a hororového žánru, no nachádza sa v ňom tak nepríjemná atmosféra, že by bolo nefér ho nespomenúť.

Suicide Club začne hromadnou samovraždou 54 študentiek, čo odštartuje veľmi záhadnú sériu masových samovrážd naprieč celým Japonskom. Na celej mysterióznosti pridáva fakt, že na lokalitách samovrážd sa ocitnú zrolované kúsky kože, ktoré zapadajú do koží obetí.

Brrrrrr.

 

Dance of the Dead (2008)

Patríte v škole medzi lúzrov? Bez urážky. Všetci vieme, že hierarchia existuje v každej spoločnosti. Byť na jej úplnom spodku nie je zlé. Naopak, v prípade zombie apokalypsy to môže byť výhoda. Tak ako v prípade filmu Dance of the Dead. Všetky decká utekajú na maturitný večierok a jediní ľudia schopní vystaviť stopku zombíkom sú samotári a zúfalci, ktorým sa nepodarilo nájsť partnera/partnerku. Hurá!

 

Blood Punch (2013)

Každý si zaslúži lásku. Aj študent Milton, ktorý má talent na varenie metamfetamínu. Pri tomto chemickom pokuse ho pristihnú a nasmerujú do rehabilitačného centra pre mladistvých. Tam stretne nádhernú Skyler, ktorá Miltona zbaví panictva a ten jej začne byť… zaviazaný? Asi áno, lebo jej prikývne na skvelý plán úteku z centra a na výlet do chatky v lese, kde má svoj produkt za finančnú odmenu navariť.

Bohužiaľ, daná lokalita je prekliatá od čias Americkej vojny za nezávislosť a Milton so Skyler sa stanú svedkami veľmi čudnej časopriestorovej anomálie. Naozaj, veľmi čudnej…

 

Deathgasm (2015)

Škola je vo veľa prípadoch zodpovedná za monotónne životy študentov. To je aj prípad metalového fanatika Brodieho, ktorý sa navyše kvôli zdravotnému stavu matky musel presťahovať do nudného mestečka.

Náhodou spozná ďalšieho milovníka Metalu Zakka. Ten mu prezradí, že v tichom meste žije metalová legenda Rikki Daggers. Dostanú sa mu do domu, kde ho uvidia spať s platňou v ruke a po veľmi bizarnej šarvátke im Rikki platňu dá. Neskôr v nej objavia zvláštny text piesne, ktorý si v garáži, ako právna začínajúca kapela, zahrajú.

Tým otvoria bránu démonickým silám a v meste operujúci satanistický kult hľadajúci Čiernu hymnu sa do celého chaosu svojsky zamotá. Pointou je, že Brodie so svojimi kamarátmi budú musieť čeliť démonickým entitám za sprievodu metalovej hudby.

Navyše, tak ako v prípade Blood Punch, aj v tomto filme si zahral hlavnú postavu Milo Cawthorne.

 

Detention (2011)

Neznášate tínedžerské filmy, milujete hororovú sériu Scream a pravdepodobne ste videli všetky horory za posledných 20 rokov? Žánrovka Detention je tak ideálna pre vás. Ide o skvelý mix paródie, hororu a odkazov na desiatky hororových klasík. To všetko v chaotickom príbehu, ktorého hlavnou antagonistkou je sériová vrahyňa Cinderhella. Tá má v pláne pochutnať si na skupine študentov, ktorí sa ocitli po škole.