10 hororov, ktoré vám spríjemnia leto

Ktoré horory je nutné vidieť počas leta?

Aj keď prvý letný deň bol 21. júna, oficiálne leto sa pre mnohých začína 1. júla a končí zmiznutím augusta. Ide o obdobie, kedy si študenti s učiteľmi užívajú letné prázdniny, veľké fabriky pustia svojich pracovníkov na závodné dovolenky a zvyšok si vyberie dva týždne voľných dní na oddych a užitie si slnka.

Leto je časom zábavy, oddychu, slanej vody, kúpalísk, pláží, cestovania a letných lások. Prečo by ste mali drahocenný a limitovaný čas tráviť sledovaním filmov z tohto zoznamu? A čo to vôbec znamená, že horory na leto? Je to veľmi jednoduché. Hororový fanúšik je závislým na hororových filmoch. Dvojmesačná abstinencia nehrozí a štatisticky každý druhý fanúšik nám dá za pravdu, že u hororového diváka sa mení nálada na rôzne hororové subžánre podľa toho, aké obdobie prichádza. Blížia sa Dušičky? To by chcelo Halloween a Trick ‚r Teat. Sú Vianoce? Čo tak Black Christmas a Krampus? Rozišla sa s vami priateľka/priateľ? Saw je tu.

Tu v Horormagórii sme si pre vás pripravili zoznam filmov, ktoré vás schladia, keď vám bude moc príliš teplo alebo vám spríjemnia horúcu nočnú idylku v spoločnosti priateľov, krátkodobej známosti alebo večnej lásky. Ak to číta niekto, kto je sám a cíti sa byť vynechaný, ospravedlňujeme sa. Ty zrovna nepotrebuješ motivovať k tomu, aby si si doma zapol film.

Friday the 13th (1980)

Buďme k sebe úprimní. Už len pred kliknutím na odkaz ste všetci do jedného vedeli, že tu Piatok trinásteho nebude chýbať. Je to klasika, priekopník slasheru a film nám odkrýva život táborových vychovávateľov, ktorí mieria na znovuotvorenie Camp Crystal Lake pomôcť s poslednými úpravami. Pekné ženy, pekní chlapi, psychotická matka a vrah, ktorý nenávidí, keď sa mladí oddávajú sexu. Nezabudnite si pozrieť všetky ostatné časti. Krvi a pokusov k sexu nie je nikdy dosť.

The Final Girls (2015)

The Final Girls si aj napriek svojmu mladému veku začína užívať štatút hororového kultu. Taissa Farmiga (American Horror Story) si tu zahrala študentku Max, ktorej matka Amanda je slávnou scream queen z hororovej série Camp Bloodbath z osemdesiatych rokov. Amanda pri autonehode zomrie a o dva roky neskôr Max presvedčí jej kamarát, hororový fanúšik, aby s ním išla na premietanie celej série hororovej klasiky. Akýsi šikovník podpáli kino a Max spolu s kamošmi uniknú skrz roztrhnuté filmové plátno, len aby sa ocitli vo filme Camp Bloodbath. The Final Girls obsahuje tonu odkazov na hororové kultové klasiky, hlavne Friday the 13th, prebáda žánrový tróp final girls (preto taký názov) a poteší každého jedného hororového maniaka.

Truth or Dare AKA Truth or Die (2012)

Partia študentov je pozvaná na chatu s prísľubom obrovskej párty, hodín pitia a užívania si mladosti. Ich očakávania začnú strácať na farbe už cestou na miesto činu. Počasie je o ničom, prostredie ako z hororu a v priestoroch ohyzdnej chatky ich privíta artikulovaný a uhladený muž. Navrhne hru pravda alebo odvaha s malou zmenou, kde odvahu zamení slovkom „zomri.“ Nie tak veľmi dávno sa totiž stala tragédia. Introvertný študent spáchal samovraždu, ktorá mala konkrétne príčiny. Muž, ktorý mladíkov pozval na párty je jeho brat a je odhodlaný zistiť pravdu o udalostiach, ktoré viedli k tragickej udalosti.

Wolf Creek (2005)

Horor o tom, že nemáte veriť nikomu s dobrými úmyslami. Inšpirovaný viacerými reálnymi vraždami a únosom v Austrálii, tento film vás prevedie hororom po tom, čo kamarátom skape auto a náhodný lokálny obyvateľ im ponúkne opravu u seba vedľa kempu. Málo však tušili, že dobráčisko je v skutočnosti psychopatický maniak posadnutý lovom a týraním.

Sleepaway Camp (1983)

Sleepaway Camp je v súčastnosti celkom kontroverzným filmom (neprezradíme prečo), ale ak sa divák dokáže odosobniť, ide o hororový poklad. John a Lenny vezmú Johnove deti Angelu a Petra na plavbu loďou. Po desivej nehode Peter a John zomrú. O nejaký čas neskôr je Angela poslaná do letného tábora, kde jej garde robí bratranec Ricky. V tábore však Angela populárna vôbec nie je. Naopak, stáva sa častou obeťou šikany a nevhodného správania dospelých. Angela si však nenechá skákať po hlave.

Macabre (2009)

Novomanžela a traja kamaráti sú na ceste z rôznych, ale hlavne z rodinných dôvodov na Jakartu. No stretnú mladé a atraktívne dievča, ktoré sa im zverí, že bolo okradnuté a či by neboli tak milí a neodviezli ju domov. Kto by povedal nie, všakže. Rodina mladej dievčiny sa dobrákov rozhodne odmeniť úžasným pohostením. Rýchlo im docvakne, že rodina má niečo za lubom a celý príbeh o okradnutej mladej dáme bol totálnym výmyslom.

I Spit on Your Grave (2010)

I Spit on Your Grave je rape and revenge snímkom v ktorom spisovateľka pôjde stráviť nejaký ten čas o samote na svojej chatke. Nasať inšpiráciu a zbúrať spisovateľský blok, na to neexistuje lepšie miesto ako príroda. Pobyt nádhernej a na prvý pohľad bezbrannej ženy si získa svojich mužských zvedavcov, ktorí sa rozhodnú zabaviť veľmi odpornou formou. Žena je však bytosť silná a ľudským monštrám pripraví pomstu, ktorá ich odradí od obťažovania ostatných žien. Ide o remake rovnomenného filmu z roku 1978, takže si kľudne môžete pozrieť aj ten.

Tourist Trap (1979)

Mr. Slausen miluje dve veci. Turistov a figuríny. Najšťastnejší je však vtedy, keď môže tieto dve veci spojiť. Mr. Slausen je však vražedný psychopat, ktorý vie ovládať svojich nemých kamarátov.

Tucker and Dale vs Evil (2010)

Aj vy ste videli toľko hororov, že každý „sedlák“ vám pripomína kanibalistickú černobyľskú, incestom stvorenú kreatúru, ktorá vás chce zabiť? Presne s tým sa stretli Tucker a Dale, ktorí si idú na svoju deravú chatku oddýchnuť a zachytať si ryby. Pri jazere však strednú partiu študentov, ktorí sa rozhodli v horúčavách schladiť. Jedno dievča sa pri kúpacom manévre zraní a Tucker a Dale ju zachránia, u seba na chatke ošetria a poskytnú jej všetko, čo potrebuje. Zvyšok študentov však vie, že jej kamarátku museli dvaja čudáci uniesť. Rozhodnú sa ju teda zachrániť. Svojou hystériou si však začnú spôsobovať smrteľné zranenia, čo opäť padne na zodpovednosť Tuckera a Dalea. Musia sa začať brániť pred útokmi nahnevaných študentov.

The Burning (1981)

Piatok trinásteho spustil lavínu teenagerských slasherov odohrávajúcich sa tábore a len málo z filmov jasne inšpirovaných klasikami dokázalo zapísať svoje meno do histórie hororu. The Burning však je takým prípadom. Cropsy bol mužom, ktorého prácou bolo dohliadať na tábor samotný a jeho dočasných obyvateľov. Decká sa v jeden večer rozhodnú Cropsyho vystrašiť uložením lebky v ktorej sú sviečky. Keď v okne zbadá tváre detí, zľakne sa a lebku prevráti. Požiar sa dostane k nádrži s benzínom a natrvalo ho incident znetvorí. Plného hnevu ho po 5 rokoch prepustia z nemocnice, len aby sa vrátil a iracionálne pomstil svoje utrpenie.

One comment

Comments are closed.