10 filmových tipov na Halloween

Tipy na Halloween sú tu po roku opäť.

I keď Halloween u nás nie je až tak veľmi populárny a kultúrne zakorenený ako napr. v USA a iných západných krajinách, v malých množstvách sa však stále oslavuje. Niekto zvolí párty, niekto preskočí rannú hygienu a ostatní sa dajú na filmový maratón. Ak vám náhodou chýba inšpirácia pre to posledné v poradí, nazrite do nášho zoznamu 10 filmov, ktoré odporúčame na oslavu sviatku všetkých príšer.

Beetlejuice (1988)

Rodina snažiaca sa vypudiť duchov a démonické entity patrí medzi tie najčastejšie dejové vzory paranormálnych hororových filmov. Ak si chcete od tohto stereotypu oddýchnuť, skúste Beetlejuice, dielo famózneho Tima Burtona a spisovateľa Michaela McDowella. V ňom si živí s mŕtvymi totižto vymenia miesta. Pár zaseknutý vo svete živých zostane zaskočený trvalou návštevou otravnej rodiny. Zosnulá dvojica ich nedokáže zniesť a tak si na pomoc zavolajú ďalšieho ducha. Jeho úlohou bude zbaviť sa celej rodiny v čo najkratšom čase. Podarí sa mu to?

Vo filme si zahrali aj slávne mená ako Michael Keaton, Winona Ryder, Alec Baldwin či Geena Davis.

 

1922 (2017)

To, že tento rok patril a stále patrí Stephenovi Kingovi sme na našom webe spomenuli už niekoľkokrát a jednoduché vyhľadanie slovného spojenia „stephen king“ to len potvrdí. Pre tento zoznam sme sa rozhodli vybrať filmovú adaptáciu novely 1922. V krátkosti, manžel pre vcelku povrchné dôvody zavraždí svoju manželku a nátlakom donúti syna pomôcť mu pri zbavení sa jej tela. Po tomto hrozivom akte sa však začnú diať desivé veci. Všetko bude nasvedčovať tomu, že manželka na druhý svet neodišla.

 

Island of Lost Souls (1932)

Ak vám román Ostrov doktora Moreaua z roku 1896 od H.G Wellsa nič nehovorí, určite si mnohí z vás aspoň spomeniete na špeciálny čarodejnícky diel XIII. seriálu Simpsonovci. V ňom sa nachádza segment Ostrov doktora Dlahu, ktorý je paródiou práve na toto dielo. Marge je v tejto časti divokou šelmou a Nedovi Flandersovi narastie kravské vemeno.

Samotný film je považovaný za hororovú klasiku z dielne Paramount a príbeh o ostrove, na ktorom šialený vedec vytvoril ľudsko-zvieracie hybridy je skutočne hrôzostrašný i v roku 2017. Island of Lost Souls je prechádzkou nočnou morou s nepríjemnou atmosférou, ktorá vynikne vo večerných hodinách. Pochopiteľne, praktické efekty a masky možno nie sú na úrovni, na akú sme zvyknutí, no film ma stále svoje hororové čaro. Vo filme uvidíte aj žánrovú legendu Bélu Lugosiho.

 

Drag Me to Hell (2009)

Sam Raimi je legendou hororového žánru a jeho špecifický štýl z filmovej série Evil Dead je známy každému hororovému fanúšikovi. Film Drag Me to Hell s jeho charakteristickým rukopisom vás naučí nebrať si pôžičky a hlavne snažiť sa riešiť problémy v profesionálnom živote s empatiou. Inak vás niekto prekľaje a skončíte v pekle.

 

Tales of Halloween (2015)

Tales of Halloween v sebe skrýva 10 krátkych filmov, ktoré spája tematika Halloweenu. Niekto by mohol namietať, že nejde úplne o najlepšiu antológiu na trhu, no číra šialenosť a rôznorodosť sľubujú 90 minút zábavy. Nájdete tu všetko od duchov, cez sériových vrahov až po mimozemšťanov.

 

Last Shift (2014)

Last Shift od Anthonyho DiBlasiho možno nie je úchvatne dokonalým hororom, no ak sa niečo DiBlasimu podarilo, tak jednoznačne natočiť veľmi efektívny horor s drsnými scénami, ktoré sú bohaté na momenty čistého teroru. Stiesnenosť, paranoja, paranormálne javy a budova s históriou satanského kultu. Ideálne je ho konzumovať o samote.

 

Kill, Baby, Kill (Operazione paura, 1966)

Áno, pri tvorbe tohto zoznamu sme použili slovo „legenda“ už niekoľkokrát, no pri tomto filme ho musíme napísať znovu. Kill, Baby, Kill je od (nielen) režiséra Maria Bavu, zodpovedného za štart giallo žánru. Mario Bava je z generácie tvorcov, ktorá stála za zlatou érou talianskeho hororu. V počine Kill, Baby, Kill sa stanete súčasťou života jednej drobnej dedinky na začiatku 20. storočia, ktorú údajne terorizuje duch vražedného malého dievčatka. Kill, Baby, Kill sa považuje za jeden z vrcholov tvorby Maria Bavu.

 

Attack the Block (2011)

Attack the Block je filmom, ktorý je vrámci halloweenskeho maratónu ideálne sledovať pred veľkým finále. Ide totiž o šialenú hororovú sci-fi komédiu odohrávajúcu sa v Londýne, kde si banda tínedžerov bude musieť chrániť vlastné teritórium (blok) pred inváziou mimozemšťanov. Vo filme uvidíte vtedy ešte len budúceho stormtroopera Finna zo Star Wars (John Boyega) a budúcu Doktorku zo seriálu Dr. Who (Jodie Whittaker).

 

Headless (2015)

Headless nie je pre každého. Tvári sa ako stratený slasher z roku 1978 o sériovom vrahovi s traumatickou minulosťou, ktorá si začne vyberať svoju daň vo forme deštrukcie vyhliadnutej ženy a všetkých jej blízkych. Pripravte sa na bizarné vraždy, kanibalizmus, nekrofíliu a na tie najperverznejšie scény, ktoré by vám nikdy nenapadli. Ak sa budete počas Halloweenu cítiť dobrodružne, smelo do toho.

 

The Babysitter (2017)

Režisér McG (Charlieho Anjeli) a scenárista Brian Duffield (Insurgent, Jane Got a Gun) vytvorili jeden z najzábavnejších hororov tohto roku. The Babysitter je sexy, krvavý, vtipný, inteligentný, sebakriticky hlúpy a napínavý horor, ktorý hrá s fanúšikom žánru vlastnú hru, odporujúc zaužívaným trópom slasheru.

Ako názov napovedá, film je o detskej opatrovateľke a dospievajúcom chlapcovi. Nádherná opatrovateľka je však líderkou satanského kultu a nutne potrebuje krv nevinného chlapca. Judah Lewis a Samanta Weaving tvoria dokonalú hereckú dvojicu, ktorú podporujú mená ako Bella Thorne či Andrew Bachelor.