10 filmových tipov na Halloween (Edícia 2019)

Sviatky s hororom.

Halloween je tu a k nemu neodbytne patria maratóny sledovania hororových filmov. Či už patríte medzi tých, ktorí si pozrú dva filmy pred spaním alebo tých, ktorí sa na predĺžený víkend chystajú zavrieť v izbe slúžiacej ako domáce kino, určite si v našom zozname nájdete aspoň jeden film schopný zaujať vašu hororovú zvedavosť.

Scream (1996)

Ak ste hororový fanúšik, ktorý si počas sviatkov nedokáže nájsť čas na veľdielo, akým je Vreskot (Scream) od hororovej legendy Wesa Cravena, nechceme s vami mať nič spoločné.

Vreskot (Scream) je zamilovaným dopisom hororovému žánru. Tak ako každý vzťah, tak ani láska medzi Wesom Cravenom a hororom nebola dokonalá. Komplimenty a výčitky v roku 1996 stali za výtvorom filmu, ktorý zostane naveky v našich srdciach.

Night of the Living Dead (1968)

Night of the Living Dead od Georga A. Romera je jeden z historicky najdôležitejších hororových filmov, ktorý je akademicky študovaný až dodnes. Okrem toho, že sa v ňom dajú nájsť spoločenské a politické témy, je plný klaustrofobickej zombie zábavy.

The Howling (1981)

Režisér Joe Dante, ktorý o tri roky neskôr svetu priniesol legendárny film Gremlins, v roku 1981 stál za adaptáciou hororového románu The Howling od Garyho Brandnera. The Howling dodnes stojí v drobnom v tieni ikonickej žánrovej zmesi An American Werewolf in London, ktorý vyšiel v rovnakom roku.

Tento vlkolačí horor však ponúka nezabudnuteľnú atmosféru a transformačné scény, ktoré i napriek svojmu veku patria medzi to najlepšie, čo tento subžáner ponúka.

Eli (2019)

Eli je pomerne čerstvý horor, vyšiel v druhej polovici tohto mesiaca a čo je ešte lepšie, nájdete ho na Netflixe s českými titulkami. Navyše za ním stojí Ciarán Foy, filmár zodpovedný za originálny Citadel (2012) či neslávne zbytočné pokračovanie Sinister 2 (2015).

Horor Eli je o chlapcovi žijúcom vo veľmi rozľahlom dome, kde je liečený na ojedinelé autoimunitné ochorenie. Liečba sa premení na horor v momente, keď malý Eli začne byť presvedčený o tom, že je zdravý a všetci okolo neho mu klamú.

Eli síce nie je horor, ktorý ostrieľaného žánrového fanúšika ohúri, no napätie a viaceré nezabudnuteľné scény stoja za to. Plus v ňom divák dokáže nájsť odkazy na niekoľké klasické filmy.

The Fog (1980)

John Carpenter a Jamie Lee Curtis k Halloweenu jednoducho patria a ak ste sa z nejakého bizarného dôvodu filmovej série Halloween za tie roky prejedli, svoju dávku Curtis-Carpenter nájdete v geniálnom duchárskom horore The Fog.

Vypátrajte si tento ikonický film a navštívte drobné prímorské mesto, ktoré presne 100 rokov od tragédie na vode zahalí záhadná hmla.

Village of the Damned (1960)

Tento sci-fi horor od Wolfa Rillu je pomerne vernou adaptáciou románu The Midwich Cuckoos od Johna Wyndhama. Okrem toho je skvelým príkladom sci-fi, ktoré dokáže zaujať aj divákov za normálnych okolností ohŕňajúcich nosy nad týmto žánrom.

Príbeh mestečka Midwich, ktorého obyvatelia v jednu noc upadnú do spánkového tranzu a ženy v rovnakú dobu otehotnejú, vyvolá nočné mory u nejedného z vás.

Freaks of Nature (2015)

Ak si budete chcieť dať od čistokrvných hororov pauzu a pre zmenu sa trochu zabaviť s úsmevom na tvári, Freaks of Nature od Robbieho Pickeringa je ideálnou voľbou. Keegan-Michael Key, Bob Odenkirk, Patton Oswalt, Joan Cusack a scenár od Orena Uziela (22 Jump Street) by vás mali na túto jazdu okamžite presvedčiť.

Ak nie, príbeh o mestečku Dillford, v ktorom ľudia, upíri a zombíci žijú v mieri, pokým na návštevu neprídu mimozemšťania, vo vás vyvolať zvedavosť už musí.

Intruder (1989)

Roky osemdesiate patrili slasherom rôznej kvality, no Intruder od Scotta Spiegela patrí medzi tú lepšiu krvavú zábavu. Kvalite jednoznačne pomohlo aj to, že za produkciou stál Sam Raimi (Evil Dead).

Dej sleduje pracovníkov nočnej zmeny v jednom supermarkete. Ako vždy, aj teraz musia pripraviť obchod na druhý deň. Akoby nočná práca medzi regálmi nebola sama o sebe monotónne nepríjemná, zamestnancov si na koberček zavolajú majitelia a prezradia im, že sa chystajú obchod predať a tým pádom prídu o prácu.

V obchode sa však nachádza nepríjemný zákazník, ktorý našiel vraždu za super nízku cenu.

Nightmare (1981)

Keď sme už pri téme slasherov zo zlatej éry, nemôžeme zabudnúť na odpornú, špinavú, krvavú a kontroverznú snímku Romana Scavoliniho. Film o mentálne chorom Georgovi, ktorý ušiel z lekárskej opatery a nechal sa unášať na vlnách šialených vrážd, by v dnešnej dobe čelil kritike za necitlivé a klamlivé zobrazenie psychických porúch a liečby pacientov.

No ak tento film viete prijať ako produkt svojho času, čakajú vás chorá zábava, geniálne praktické efekty a vraždy, o akých sa vám ešte nesnívalo.

Howl (2015)

Je Halloween a preto si môžeme dovoliť do zoznamu prihodiť ďalší vlkolačí horor, tentokrát od talentovaného Paula Hyetta, ktorého môžete poznať vďaka filmu The Seasoning House z roku 2012.

Howl je priamočiary a napínavý film spájajúci strach z nočného cestovania vlakom a supernaturálne príšery.